Reklama

Poznaj najbogatszych Polaków według rankingu Forbesa. Ich majątki liczone są w milionach złotych. Są podkarpackie wątki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Mają na swoich kontach bankowych miliony złotych, zatrudniają tysiące osób, szukają nowych pomysłów na rozwój swoich firm i muszą się mierzyć z trudami prowadzenia biznesu w tak trudnych czasach. Poznajcie top 30 najbogatszych Polek i Polaków według rankingu Forbesa.

Listę 100 najbogatszych Polaków 2022 roku opublikowano w dniu napaści Rosji na Ukrainę. - Minął jeden rok, minus jeden dzień od tamtej chwili. W Forbsie publikujemy Listę 100 Najbogatszych Polaków 2023. Godną uwagi, bo "wojenną", która uwzględnia spadek wartości wschodnich aktywów największych przedsiębiorstw oraz konsekwencje dziesiątek zawirowań - wskazuje Paweł Zielewski, redaktor naczleny Forbes, w tekście zapowiadającym ranking.

Kryzys

Okazuje się, że pierwszy raz od 14 lat spadła warość majątków pierwszej setki rankingu Forbes. Nie jest to gigantyczny "zlot", bo zaledwie 1,7 procent, ale jednak. Na pewno wpływ na to miała wojna na Ukrainie i wszystko co z nią było związane z całej gospodarce - inflacja, drożyżna.

Co ciekawe próg wejścia na listę lekko się podniósł: z 824 mln do 841 mln złotych. Widać też ciekawe przetasowanie branżowe. Kto stracił? Gaming, który w ciągu ostatnich kilku lat kreował prawdziwe fortuny. Kłopoty ma biznes cyfrowy, a już teraz problemy będzie miał przemysł motoryzacyjny. Kto zyskuje? Przemysł spożywczy, a przede wszystkim firmy związane z branżą mięsną.

Jest podkarpacki akcent

W top 30 najbogatszych Polaków mamy podkarpacki ślad. To Sebastian Kulczyk i jego gigant Ciech S.A. Jedna ze spółek ma swoją siedzibę w Nowej Sarzynie i zajmuje się produkcją i sprzedażą środków ochrony roślin. Korzenie CIECH Sarzyna firmy sięgają 1937 roku. To jednak nie jest wszystko. Grupa Ciech w 2021 roku podpisała umowę z Nevomo, start-upem opracowującym pionierską technologię magrail, umożliwiającą pojazdom osiągnięcie prędkości rzędu 550 km/h na istniejących torach. Nevomo wydzierżawiła od spółki teren i infrastrukturę, dzięki którym wybudowała pełnoskalowy tor testowy o długości 750 metrów. We wrześniu 2022 roku ogłoszono gotowość do testów.

Poznaj najbogatszych Polaków według rankingu Forbesa. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy