Reklama

Największe i najbogatsze firmy na Podkarpaciu. Sprawdź ranking TOP 29 "Diamenty 2023" Forbesa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Po raz piętnasty we współpracy z redakcją "Forbes" Dun & Bradstreet Poland opracowała zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Wszystkie przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbesa 2023. Poznaj te największe "rekiny" biznesu i najbogatsze firmy na Podkarpaciu.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze zestawienie TOP 35 najbogatszych średnich firm na Podkarpaciu. Tam pokazaliśmy kto rządzi wśród przedsiębiorstw z przychodami w 2021 roku od 50 do 250 milionów złotych.

Tym razem mamy dla naszych Czytelników zestawienie TOP 29 najbogatszych wielkich firm województwa podkarpackiego. Każda z nich osiągnęła przychody ze sprzedaży powyżej 250 milionów złotych. Są niespodzianki.

PERŁY PODKARPACIA

Okazuje się, że największą firmą regionu jest spółka Orlen Paliwa z siedzibą w Widełce. Firma zajmująca się sprzedażą paliw w 2021 roku wypracowała przychody ze sprzedaży przekraczające 21,6 mld zł, zysk netto wynosił 159 mln zł. Przychody wszystkich "diamentowych" firm z regionu w 2021 roku przekroczyły 58 mld zł, a zyski netto 3,9 mld zł. Orlen Paliwa jednak nie są nawet na podium podkarpackich "Diamentów". Znalazły się tam firmy zajmujące się: pracami elektrycznymi, usługami brokerskimi oraz preparatami chemicznymi.

TAK POWSTAŁ RANKING

Wywiadownia Dun & Bradstreet Poland zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za okres 2021–2017. Na tej podstawie powstała tegoroczna, rekordowo długa lista blisko 20 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie te warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.

- Wartość przedsiębiorstw (W) jest średnią ważoną ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd) według wzoru: ŚW = (Wm + 2Wd) / 3. Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej jego wartości likwidacyjnej oraz wartości księgowej netto spółki, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu firm pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to z kolei średnia zysków z lat 2017-2021. Wycena wartości nie uwzględnia wartości marek handlowych i dotyczy końca 2021 roku - wylicza Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet Poland.

Zobaczcie top 29 największych i najbogatszych firm na Podkarpaciu. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy