Reklama

Poznaj TOP 35 najbogatszych średnich firm na Podkarpaciu. Kto został wyróżniony w prestiżowym rankingu "Diamenty 2023" Forbesa? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka "Diamenty 2023" Forbesa za nami. Poznaliśmy najbardziej dynamiczne i najlepiej rozwijające się firmy na Podkarpaciu w tym trudnym czasie drożyzny oraz inflacji. Sprawdziliśmy, które przedsiębiorstwa można zaliczyć do ścisłej czołówki. Sprawdź, czy są tam firmy z twojej miejscowości?

Po raz piętnasty we współpracy z redakcją "Forbes" Dun & Bradstreet Poland opracowała zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Wszystkie przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbesa 2023.

Nagrodzone firmy podzielone są na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym: firmy małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł, firmy średnie z przychodem ze sprzedaży od 50 do 250 mln zł, firmy duże z przychodem ze sprzedaży powyżej 250 mln zł.

JAK POWSTAŁ RANKING?

Wywiadownia Dun & Bradstreet Poland zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za okres 2021–2017. Na tej podstawie powstała tegoroczna, rekordowo długa lista blisko 20 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie te warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.

- Wartość przedsiębiorstw (W) jest średnią ważoną ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd) według wzoru: ŚW = (Wm + 2Wd) / 3. Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej jego wartości likwidacyjnej oraz wartości księgowej netto spółki, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu firm pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to z kolei średnia zysków z lat 2017-2021. Wycena wartości nie uwzględnia wartości marek handlowych i dotyczy końca 2021 roku - wylicza Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet Poland.

NASZE DIAMENTY

Na początku sprawdzamy firmy z przedziału ze średnim przychodem od 50 do 250 milionów złotych. W 2022 roku w tej kategorii wygrał Virtus Lab z Rzeszowa, którym tym razem nie jest notowany. Tak samo jak trzeci Besco Sp. z o.o. Z drugiego miejsca spadła Bioeko Grupa Tauron ze Stalowej Woli.

W najnowszym rozdaniu województwo podkarpackie zajmuje dziewiąte miejsce na liście wojewódzkiej Diamentów (506), co stanowi 4,3 proc. ogólnopolskiego zestawienia. Na diamentowej liście dominują małe spółki z przychodami poniżej 50 mln zł i stanowią one 72 proc. wyróżnianych firm. Przychody wszystkich klasyfikowanych firm z regionu w 2021 roku przekroczyły 58 mld zł, a zyski netto 3,9 mld zł. Najważniejsze wyróżnienie tym razem trafia do spółki ML System +, która zajmuje się montażem modułów fotowoltaicznych i systemów BIPV polskiego producenta ML System. Firma ta wypracowała przychody przekraczające 97 mln zł, a zysk wyniósł 3,2 mln zł. 

Sprawdź najnowsze zestawianie. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy