Reklama

Ogromne wsparcie finansowe dla Huty Stalowa Wola. - Tutaj może powstawać 50 Krabów rocznie dla polskiej armii - mówił podczas wizyty na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Ogromne wsparcie finansowe dla Huty Stalowa Wola. - Tutaj może powstawać 50 Krabów rocznie dla polskiej armii - mówił podczas wizyty na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki [WIDEO] - Zdjęcie główne

Mateusz Morawiecki w Hucie Stalowa Wola. | foto KPRM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka W środę Hutę Stalowa Wola odwiedził premier Mateusz Morawiecki. W tym ważnym zakładzie dla polskiej armii przekazał ważną wiadomość, która dotyczy kolejnych miliardów złotych na polski przemysł zbrojeniowy.

Kiedy od blisko roku tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna na Ukrainie, a Rosja wciąż wykonuje różne dziwne militarne kroki przemysł zbrojeniowy jest bardzo ważny. Premier RP Mateusz Morawiecki podczas środowej wizyty w Hucie Stalowa Wola wskazał, że na "zbrojeniówce" nie ma co oszczędzać. - Podjąłem decyzję o dokapitalizowaniu konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. w wysokości 600 mln zł - pierwsza transza. Kolejna to 1,2 mld zł. Nie tylko tutaj, także 100 mln zł na dokapitalizowanie Autosanu w Sanoku, aby produkować niszczyciele czołgów - powiedział szef rządu. - Dajemy kapitał z państwowego budżetu dla polskich zakładów i fabryk. Nie ma silnego kraju bez silnych finansów publicznych - ich naprawa zbudowała podstawę finansową pod realizację wielu zamówień zbrojeniowych.

To właśnie w Hucie Stalowa Wola powstają armotohałubice Krab. Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że Polska dostarczyła Ukrainie 18 samobieżnych 155 mm armatohaubic Krab, które są obecnie jednym z najnowszych typów lufowego uzbrojenia artyleryjskiego wdrażanego w Wojskach Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. - Dzisiaj zwiększyliśmy zamówienie do 48 sztuk rocznie, ale Huta Stalowa Wola jest w stanie produkować 50 Krabów rocznie. Zwiększamy maksymalnie produkcję na potrzeby polskiej armii, która musi być tak silna, żeby nikt nie poważył się, aby Rosja nie chciała zaatakować Polski - dodał Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej szef rządu wyliczał, jaki sprzęt trafia do polskiej armii. Przypomniał, że 5 lipca 2022 roku podpisano umowę na 70 zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 wartych blisko 1,7 mld. złotych, a dwa miesiące później pojawił się kontrakt na 48 Krabów (wartość: 3,8 mld. złotych).

- Nasi inżynierowie, nasi projektanci, nasi technicy, nasi pracownicy budują projektują, konstruują najnowocześniejszy sprzęt, który będzie wykorzystywany przez polską armię. Ważna dla nas jest modernizacja armii i zastępowanie starego postsowieckiego sprzętu wojskowego, tym nowym.

- powiedział Morawiecki

 

REKORD W NATO?

Patrząc na planowane wydatki Polski na wojsko w 2023 roku to będą one rekordowe - ponad 146 mld. złotych! 4 procent PKB to być może najlepszy wynik wśród państw NATO. - Wojna na Ukrainie powoduje, iż musimy zbroić się jeszcze szybciej. To wyraźny dowód dla wszystkich państw - my będziemy bronić naszej ziemi, Polska jest bezpieczna, Polska będzie coraz bezpieczniejsza razem z naszymi sojusznikami - zaznaczył premier.

Fot. KPRM

Huta Stalowa Wola to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego; wchodzi ona w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W zakładzie powstają armatohaubice Krab, wyrzutnie rakiet Langusta oraz samobieżne moździerze Rak. W HSW powstawać mają także bojowe wozy piechoty Borsuk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy