reklama

Mały reaktor jądrowy powstanie w Stalowej Woli. Możliwa jest także budowa drugiego reaktora w Tarnobrzegu. Orlen podał szczegóły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Orlen

Mały reaktor jądrowy powstanie w Stalowej Woli. Możliwa jest także budowa drugiego reaktora w Tarnobrzegu. Orlen podał szczegóły - Zdjęcie główne

Daniel Obajtek oraz premier Mateusz Morawiecki. | foto Orlen

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Orlen Synthos Green Energy, spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos z portfela miliardera Michała Sołowowa, w poniedziałek w południe ogłoszono szczegóły planowanych inwestycji w małe reaktory jądrowe (SMR).
reklama

To jest przyszłość polskiej gospodarki. Orlen podał siedem miejscowości, gdzie w pierwszej kolejności chciałby wraz z Synthosem postawić małe reaktory jądrowe.

Wstępne lokalizacje SMR-ów to : Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna) oraz Warszawa. - Reaktor BWRX-300 powstanie w Kanadzie, a następny w Polsce na przełomie lat 2028/2029 - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Ten dzień przejdzie do historii, ponieważ Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii elektrycznej i cieplnej. Atom, a zwłaszcza mały atom, to dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Modernizujemy polską energetykę, by takie źródła w jak najszybszym czasie zapewnić. Te źródła taniej i czystej energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jeden reaktor SMR to oszczędność od 100 do 200 mln euro rocznie na zakupie uprawnień do emisji CO2. Wiadomo, że pierwszy reaktor powstanie koło Oświęcimia w Stawach Monowskich. Wstępny koszt to 1,5 mld. dolarów.

Idealny teren

Stalowa Wola i tereny przemysłowe w tym mieście to miejsce wielu inwestycji. Pisaliśmy choćby o koreańskim SK Nexilis, który inwestuje w wielką fabrykę 3 miliardy złotych. SMR w regionie to dodatkowe miejsca pracy przy budowie oraz obsłudze. To kolejna szansa dla regionu - wskazują zwolennicy tego pomysłu.

Okazuje się, że możliwa jest także budowa drugiego reaktora w... Tarnobrzegu. Orlen informuje, że nie jest to wykluczone, a konieczne są wcześniejsze badania.

Czym jest SMR?

Jak jest w rzeczywistości? - SMR to małe, prefabrykowane i modułowe elektrownie jądrowe - wyjaśnia na łamach polskiegoradia.pl Bartosz Kulas z Koła Naukowego Fizyków Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Polega to na tym, by tworzyć moduły. Jeśli będzie potrzeba by zwiększyć moc w danej elektrowni, to wystarczy dostawić kolejny moduł.

SMR są tanie i bezpieczne, dzięki minimalnemu zaangażowaniu człowieka w prowadzenie elektrowni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama