Inflazja, podatek VAT - to wszystko sprawia, że prognozy na 2023 rok nie wyglądają zbyt optymistycznie. Postanowiliśmy sprawdzić, co zdrożeje w przyszłym roku.
Jeśli liczyliście na to, że na zakupach przyjdzie nam wydać mniej pieniędzy w 2023 roku to jesteście w błędzie. Ekonomiści wprost przekazują, że wyższe rachunki za prąd i gaz, oznaczają wyższe ceny żywności. Do tego wciąż dochodzi wojna na Ukrainie. - Wojna na Ukrainie odbije się na polskiej gospodarce. Ocenia się, że załamanie wymiany handlowej z Rosją i Ukrainą kosztować może Polskę ok. 1% PKB. Jednak trzeba zauważyć, że wymiana handlowa pomiędzy Polską a obydwoma tymi krajami wschodnimi w ostatnim czasie maleje. Eksport do Rosji stanowi ok. 3% całości polskiego, a do Ukrainy około 2%. Warto pamiętać, że blisko 80% naszego eksportu trafia na rynki krajów Unii Europejskiej. Poza tym, już teraz widać zawirowania na rynku walutowym, polska złotówka traci na wartości wobec euro, a na giełdzie obserwujemy spadki - prognozował w lutym 2022 roku ekonomista Dominik Łazarz. Teraz wszyscy widzą, jakie są koszty tej wojny.
Wracając do prognoz na 2023 rok. Nie będzie łatwo przedsiębiorcom na których już czekać będą wyższe stawki ZUS. Jeśli jeszcze dokładamy do tego wzrost podatku od nieruchomości to mamy poważny problem z utrzymaniem płynności w budżecie firmy, a także gospodarstwa domowego.
Na pewno ponownie wszyscy będą zwracać uwagę na ceny benzyny. Jest zapowiadany powrót stawek VAT na paliwa silnikowe z 8 do 23 procent. Według Jakuba Boguckiego, analityka rynku paliw z e-petrol.pl ceny na początku 2023 roku mogą jeszcze wzrosnąć "o maksymalnie kilkanaście groszy". - Do nieco wyższych cen na razie będziemy chyba zmuszeni się przyzwyczaić, dopóki nie ustalą się nam jakieś konsekwentne nowe drogi zaopatrzenia w ropę inną niż rosyjska - mówi Bogucki.
Zobaczcie w naszej galerii, co zdrożeje w 2023 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.