reklama

20-latek pod wpływem zatrzymał się na ogrodzeniu posesji w Sandomierzu. Zabrakło niewiele do konfiskaty pojazdu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Sandomierz

20-latek pod wpływem zatrzymał się na ogrodzeniu posesji w Sandomierzu. Zabrakło niewiele do konfiskaty pojazdu - Zdjęcie główne

Opel zatrzymał się na ogrodzeniu | foto KPP Sandomierz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Sandomierza 20-latek kierując pojazdem pod wpływem alkoholu zatrzymał się na ogrodzeniu jednej z prywatnych posesji w Sandomierzu.
reklama

W niedzielną nocą około godziny 4:30, sandomierska policja została powiadomiona o zdarzeniu drogowym, które mogło zakończyć się tragicznie. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, szybko ustalili, że 20-latek, kierując oplem i mając za pasażera młodą znajomą, jechał pod wpływem alkoholu. Jego opel zderzył się z ogrodzeniem prywatnej posesji. Badanie trzeźwości wykazało, że młody mężczyzna miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Na szczęście nikomu nie stała się krzywda.

Przypominamy, że jazda po alkoholu jest nie tylko niebezpieczna, ale i surowo karana. Przepisy przewidują za takie przewinienie kary do 3 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów, możliwość konfiskaty pojazdu oraz obowiązkowe świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, które może wynieść do 5000 zł.

Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu. Kiedy i jak?

W polskim prawie przewidziane są szczególne okoliczności, przy których taka kara staje się możliwa:

  • Kiedy kierowca prowadzi pojazd mając w organizmie co najmniej 1,5 promila alkoholu. W takich sytuacjach sąd może, ale nie musi, zdecydować o konfiskacie pojazdu, jeśli istnieją ku temu wyjątkowe okoliczności.
  • Gdy kierowca ponownie zostaje złapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu w ciągu dwóch lat (recydywa), konfiskata pojazdu następuje automatycznie.
  • Jeżeli kierowca spowodował wypadek i opuścił miejsce zdarzenia. W takim przypadku niezależnie od stanu trzeźwości, sąd może zarządzić przepadek pojazdu bez możliwości odstąpienia od tej decyzji.
 

W przypadku decyzji sądu o konfiskacie rozszerzonej procedura przebiega w kilku krokach. Na wstępie, policja może zatrzymać pojazd na okres do 7 dni. Następnie, samochód jest zabezpieczany przez prokuraturę. Ostateczna decyzja o przepadku pojazdu należy do sądu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama