Reklama

Setki nowych miejsc pracy! BorgWarner w Jasionce wybuduje kolejną fabrykę! [DUŻO ZDJĘĆ]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z regionu W podrzeszowskiej Jasionce, naprzeciw Portu Lotniczego, wmurowano dziś kamień węgielny i podpisano akt erekcyjny pod budową nowej inwestycji BorgWarner Poland-Morse Systems. Powstanie tu ponad setki miejsc pracy! Zobacz naszą fotorelację z uroczystości wbicia pierwszej łopaty, wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego.

Dzisiejsza uroczystość wkopania pierwszej łopaty, podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego, symbolicznie rozpoczyna budowę nowej fabryki BorgWarner Poland-Morse Systems. Inwestycja zajmie powierzchnię 11 300 metrów kwadratowych, z czego aż 9150 metrów kwadratowych zajmie produkcja, a na część biurowo-socjalną firma przeznaczyła 2100 metrów kwadratowych. Rozwój sieci fabryk BorgWarner Poland to kolejne nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu.

Duża inwestycja z olbrzymimi korzyściami!

Inwestycja BorgWarner Poland-Morse Systems ma na celu dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych firmy na terenie Polski i wykorzystanie potencjału dotychczasowej technologii i wyposażenia

Uroczystość w podrzeszowskiej Jasionce, na terenie budowy, zgromadziła licznych dostojnych gości. Wśród nich byli między innymi Piotr Pilch-wicemarszałek województwa podkarpackiego, Lesław Kuźniar-wójt gminy Trzebownisko, Michał Tabisz-Prezes Zarządu spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Ze strony inwestorów mogliśmy zobaczyć Michała Chodeckiego-inwestora firmy Panattoni Europe-BTS Development Director, Bradyego Ericsona Presidenta and General Managera Morse Systems, Martina Roessinga-Plant Managera Morse Systems Rzeszów, kierownictwo i dyrektorów BorgWarner Poland i pozostałych gości niewymienionych z imienia i nazwiska.

Michał Chodecki z Panattoni Europe podkreślał i przedstawiał istotę, cele i założenia nowej inwestycji. Wskazywał na ciągły rozwój technologii, której liczny potencjał ma wykorzystywać nowa fabryka w Jasionce. 

- Pierwsze spotkania, na terenie trwającej dziś budowy, odbyły się w lutym bieżącego roku, a nawet w grudniu zeszłego. Wtedy podjęto decyzję o rozpoczęciu procedury budowy inwestycji. 

- mówił Michał Chodecki,

- Morse Systems w Jasionce będzie nowoczesnych zakładem produkcyjnym. Finalizację budowy zakładamy na grudzień 2021 roku. Cieszę się, że pomimo pandemii udaje się nam szybko działać, łącznie z pozyskaniem tego terenu i wydaniem pozwolenia na budowę.

- dodawał, podkreślając również ważną i kluczową współpracę Panattoni Europe z partnerami biznesowymi i władzami samorządowymi.

- BorgWarner to bardzo ważna firma dla Podkarpacia, cieszę się, że powstanie kolejna jej fabryka.

- mówił Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

- Inwestycja ta doskonale wpisuje się w tę specjalizację, na której najbardziej nam zależy. Stawiamy na przemysł lotniczy, przypomnę, że aż 90 procent przemysłu lotniczego zlokalizowane jest w Polsce na terenie województwa podkarpackiego, również na przemysł IT oraz motoryzacyjny.

- uzupełniał. 

Samorząd województwa podkarpackiego liczy, że każda tego typu budowa to doskonałe miejsca pracy, za dobrym wynagrodzeniem, w dobrych warunkach. Rozwój gospodarczy regionu, jak mówił Piotr Pilch, pozwala młodzieży na pozostanie na Podkarpaciu.

- Wielkie podziękowania dla naszych przyjaciół Amerykanów, za to, że postanowili, przeszło 10 lat temu zainwestować na terenie naszego województwa i cały czas rozbudowują swój zakład.

- wskazywał wicemarszałek.

W podobnym tonie wypowiadał się Lesław Kuźniar, wójt gminy Trzebownisko. To na terenie tego samorządu, w Jasionce, powstanie nowa inwestycja BorgWarner Poland-Morse Systems. 

- Są to kolejne miejsca pracy, zarówno dla naszych mieszkańców, jak i całego województwa podkarpackiego.

Dla wójta Trzebowniska rozwój strefy ekonomicznej w Jasionce i okolicach to dodatkowe zyski do budżetu. Już dziś, między innymi dzięki rozwojowi firmy BorgWarner Poland, Trzebownisko może pochwalić się największym budżetem ze wszystkich gmin wiejskich na Podkarpaciu. 

- Wychodzimy naprzeciw, budujemy nowe osiedla, wydajemy nowe decyzje na budowy, budujemy drogi, mosty chodniki, wszystko po to, żeby i inwestorzy i mieszkańcy czuli się tutaj dobrze.

- wskazywał Lesław Kuźniar. Wiele tych inwestycji powstaje dzięki podatkom płaconym przez wielkie korporacje do budżetu gminy. 

Lotnisko w Jasionce ważnym filarem rozwoju strefy ekonomicznej

Nie ma co ukrywać, że duży kapitał gospodarczy, tak ochoczo wykorzystywany przez inwestorów w Jasionce, nie odbywałby się bez sąsiedztwa Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Przypomnijmy, że lotnisko pod Rzeszowem, to nie tylko stały most powietrzny dla podróży prywatnych czy biznesowych, ale także swobodna wymiana towaru i usług z wykorzystaniem transportów lotniczych cargo. Wyprodukowanych, dosłownie u bram lotniska, produktów nie trzeba transportować w standardowy sposób, można to zrobić szybciej i lepiej przy wykorzystaniu ruchu lotniczego.

Spółka Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, pod budowę Morse Systems, przekazała część swoich terenów. 

- Bardzo się cieszymy, że tak wygląda rozwój tego obszaru, bo jest to sytuacja obopólnych korzyści dla lotniska i dla inwestorów, ze względu na to, że można swobodnie przylecieć w ten obszar, to wielu partnerów biznesowych się na to decyduje.

- zaznaczał Michał Tabisz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

BorgWarner nie widzi innego miejsca na rozwój niż Podkarpacie

- To, że tutaj znajdujemy się z budową nowej inwestycji, zawdzięczamy świetnej współpracy z regionem, zarówno z zarządem lotniska, jak i władzami lokalnymi i wojewódzkimi. Bardzo się cieszymy również z tego jak wygląda nasza współpraca z partnerami przy tych inwestycjach.

- wskazywał na powody wybrania Jasionki, jako głównej lokalizacji inwestycji BorgWarner Poland, Brady Ericson, President and General Manager Morse Systems. 

- Rzeszów i jego okolice, tutaj w Jasionce, to dwa ważne dla nas ośrodki, które chcemy ciągle rozwijać. Staną się one jednymi z największych naszej działalności na skalę globalną. Cieszymy się, że możemy realizować tutaj ciągły rozwój naszych technologii i inwestycji, zwłąszcza, że nie dawno weszliśmy w posiadanie technologii day faith. 

- dodawał Ericson. 

Generalnemu menedżerowi Morse Systems wtórował Martin Roessing, zarządzający Morse Systems w Rzeszowie.

- Ciągle nie ustajemy dążyć do rozwoju naszych linii produkcyjnych i technologii. Budowana fabryka jest dla nas kamieniem milowym.

Morse Systems w Rzeszowie w ostatnim czasie podwoił zatrudnienie, zapewne chcąc szkolić już pracowników, do nowej linii produkcyjnej.

- Mamy nadzieję, że tę liczbę pracowników utrzymamy, a dla nowej linii produkcyjnej zdobędziemy nowych. 

- dodawał Roessing.

Uroczystość z połączeniem tradycji polskiej i amerykańskiej

W dzisiejszej uroczystości inauguracji budowy nowej fabryki BorgWarner Poland-Morse Systems połączono dwie tradycje-polską i amerykańską, gdzie rozpoczęcie inwestycji celebrowane jest wkopaniem symbolicznej pierwszej łopaty. Polska tradycja nawiązuje do podpisania aktu erekcyjnego. Taki dokument umieszczany jest w specjalnej tubie i zakopywany pod ziemią, na placu budowy. 

Kamieniem węgielnym fabryki Morse Systems w Jasionce była tablica pamiątkowa, która po zakończeniu inwestycji zaistnieje w miejscu honorowym-prezydialnym nowego zakładu produkcyjnego, przypominając dzisiejszą uroczystość. 

Jej uroczystego odsłonięcia dokonał Brady Ericson - President and General Menager BorgWarner Morse Systems. 

Wbicia pierwszej łopaty dokonali wspólnie władze województwa podkarpackiego, władze gminy Trzebownisko oraz przedstawiciele inwestorów, wykonawców i partnerów BorgWarner Poland. 

Akt erekcyjny, wypełniając polską tradycję, brzmiał:

Działo się to w Jasionce koło Rzeszowa w Gminie Trzebownisko, w województwie podkarpackim, w piątek 20 sierpnia roku dwa tysiące dwudziestego pierwszego, kiedy rządy w województwie sprawowała Ewa Leniart zaś funkcję Marszałka sprawował Władysław Ortyl. Wszem i wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni, że w dniu dzisiejszym Akt Erekcyjny pod inwestycję BorgWarner Poland, Morse Systems wmurowany został. Obiekt budowany staraniem firmy Panattoni Europe, zaprojektowany został przez Biuro Architektoniczne: Spart - Architektura. Oby inwestycja BORGWARNER służyła jak najdłużej wspierając przemysł motoryzacyjny na całym świecie, Na dowód powyższego, akt ten w dniu 20.08.2021 podpiszą: Inwestor - Michał Chodecki, BorgWarner - Brady Ericson, Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, Wójt Gminy Trzebownisko Lesłał Kuźniar.

Tak odczytany, a następnie podpisany akt złożony został w ziemi.

Cieszymy się, że rozwój firmy BorgWarner Poland w regionie podkarpackim niesie za sobą wymierne korzyści.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy