Reklama

Czekaj 10 lat lub zapłać 300 złotych. Jakie są stawki za wizytę u lekarzy na Podkarpaciu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czekaj 10 lat lub zapłać 300 złotych. Jakie są stawki za wizytę u lekarzy na Podkarpaciu? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba lekarzy posiadających prawo do wykonywania zawodu wynosiła niespełna 150 tysięcy. Biorąc pod uwagę, że Polska liczy ponad 38 milionów obywateli, oznacza to, że 1 lekarz przypada na około 233 osoby mieszkające na terenie całego kraju. Osoby, które potrzebują kontaktu ze specjalistą, muszą zapłacić około 200 zł za prywatną wizytę lekarską lub uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na przyjęcie do specjalisty poczekać mogą nawet do 2029 roku.

Portal Kalkulator Budowlany opublikował zestawienie średnich najniższych i najwyższych cen za prywatną wizytę u specjalisty w konkretnym województwie w 2022 roku. Przedstawione kwoty są obliczone na podstawie ofert zamieszczonych w internecie. Są to jednak ceny uśrednione i mogą się różnić w zależności od wielkości miasta w konkretnym województwie. 

Ile zapłacimy na Podkarpaciu za wizytę u specjalisty

Na Podkarpaciu wizyta u kardiologa dziecięcego w stolicy to koszt około 250 zł, u chirurga naczyniowego – 180 zł, a hematologa – 230 zł. Dla porównania w województwie kujawsko-pomorskim, które notuje jedne z najniższych cen wizyt lekarskich, zapłacić można o około 92 zł mniej. Nawet jeśli pojedyncza wizyta u specjalisty nie okaże się dużym wydatkiem, to już kilka wizyt związanych z koniecznością wykonania badań oraz kontrolą mogą znacząco obciążyć nasz budżet.

Wizyta domowa lekarza rodzinnego może nas kosztować od 186 zł do 268 zł. Cena za wizytę u specjalisty jest zależna od kilku czynników. Należą do nich: specjalizacja, lokalizacja oraz tytuł naukowy wybranego przez nas specjalisty. Najdrożej zapłacimy za wizytę u specjalistów, których jest w Polsce najmniej, ale też i u tych, którzy cieszą się największym zainteresowaniem.  

Duży wpływ na cenę wizytę ma lokalizacja, w której szukamy lekarza – najdroższe są wizyty w województwach: mazowieckim, łódzkim, śląskim, małopolskim i zachodniopomorskim. Ceny te mogą znacząco się różnić od województwa kujawsko-pomorskiego czy podkarpackiego, które plasują się najniżej w tym zestawieniu. 

To, ile kosztuje wizyta, zależy również od tytułu naukowego. Z reguły najdrożej zapłacimy u lekarza z tytułem profesorskim. 

Należy dodać, że na wysokość ceny wpływ ma również problem, z jakim zgłaszamy się do lekarza. Istnieje grupa osób, która co roku w sezonie zimowym regularnie odwiedza internistę z powodu infekcji dróg oddechowych. Niektóre problemy zdrowotne mają bardziej złożony charakter i przykładowo źródło przewlekłego kaszlu powinno zostać zbadane nie tylko przez pulmonologa, ale i laryngologa, a nawet gastrologa. Takie badanie może wymagać sporej ilości czasu, ale i pieniędzy, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług prywatnych gabinetów lekarskich. 

Co w sytuacji, gdy w ciągu roku będziemy musieli udać się do kilku różnych specjalistów? Przy założeniu konieczności odbycia jednej wizyty u lekarzy kilku specjalizacji w ciągu roku, ich koszt z pewnością przekroczy 1 000 zł. Wliczając dodatkowe badania, za diagnostykę i leczenie możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Na podstawie danych z kalkulatora budowlanego, możemy stwierdzić, że na Podkarpaciu ceny wizyt u specjalistów są najtańsze. Jednak porównując te dane do zarobków, już nie jest tak kolorowo.

Do najczęściej wybieranych przez Polaków lekarzy specjalistów należą ginekolog, pediatra, ortopeda, dermatolog, endokrynolog oraz okulista, jak donosi portal prawo.pl

Z Kolei na podstawie danych, które przedstawił portal Kalkulator Budowlany, wnioskować możemy, że do najdroższych wizyt u specjalistów możemy zaliczyć ginekologów (274 zł), endokrynologów (281 zł) i ortopedów (294 zł), czyli lekarzy, do których kolejki bywają bardzo długie. Do jednych z tańszych wizyt należy wizyta u internisty czy laryngologa – średni koszt nie przekracza 250 zł. 

Z danych wynika, że najdroższe wizyty odbywają się w województwie mazowieckim. Drogo jest również na Śląsku, w Małopolsce, w województwie łódzkim oraz zachodniopomorskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy