Reklama

Widmo kolejnych obostrzeń sanitarnych! Jaka jest odpowiedź rządu? [KONFERENCJA PRASOWA NA ŻYWO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Widmo kolejnych obostrzeń sanitarnych! Jaka jest odpowiedź rządu? [KONFERENCJA PRASOWA NA ŻYWO] - Zdjęcie główne

Adam Niedzielski | foto Ministerstwo Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Rząd zapowiada wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że w środę lub w piątek poznamy decyzję dotyczącą restrykcji. Co z powrotem dzieci do szkół? Czy grozi nam lockdown?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski według informacji Onet.pl jest zwolennikiem wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Jaka będzie decyzja rządu i czego mogą dotyczyć nowe restrykcje? Czy zapowiedzi o twardym lockdownie mają swoje potwierdzenie?

Statystyki zakażeń według rządowych ekspertów nie są jeszcze efektem okresu świątecznego i dominacji wśród zakażeń Omikronu, czyli nowego wariantu koronawirusa, który nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek i przenosi się znacznie łatwiej niż wariant Delta. Co najgorsze badania potwierdzają, że po dwóch dawkach szczepienia odporność relatywnie szybko się zmniejsza. W najgorszym wariancie szybkiego rozprzestrzeniania się Omikronu możemy w ciągu nawet czterech tygodni potrzebować nie 20 tysięcy łóżek covidowych, ale nawet 50-60 tysięcy - wskazuje Onet.pl.

- Jeżeli pełen arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to się używa tego, co zostaje w ręku. A wtedy w ręku pozostają restrykcje, pozostają obostrzenia - wskazał Adam Niedzielski w RMF FM.

CZEGO MAJĄ DOTYCZYĆ OBOSTRZENIA?

Do 31 stycznia ograniczono liczbę gości restauracji czy hoteli do 30 procent miejsc (nie dotyczy to osób zaszczepionych), zakazano także działalności dyskotek - wyjątkiem była noc sylwestrowa. Od 20 grudnia do 9 stycznia zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzona została nauka zdalna.

Według informacji Onet.pl nowe obostrzenia mają dotyczyć galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Mowa jest o zaostrzeniu limitów, a nawet o zamknięciu największych galerii, z wyłączeniem takich sklepów jak apteki oraz sklepy spożywcze. Kolejne branże, które mają być objęte obostrzeniami to restauracje, hotele, bary, kina, teatry i obiekty sportowe - od zwiększenia limitów i dystansu, aż nawet po ewentualne zamknięcie.

NAUKA ZDALNA, FERIE I "PEŁZAJĄCY" LOCKDOWN

Planowo dzieci mają wrócić z nauki zdalnej do szkół 10 stycznia. Nie jest to jeszcze pewne. Nieoficjalne zalecenia Rady Medycznej w tej kwestii są jasne: nauka zdalna powinna być kontynuowana co najmniej do końca stycznia, a ferie zimowe powinny tak jak przed rokiem odbyć się w jednym terminie dla wszystkich województw.

Możliwe są również radykalne ograniczenia liczby wiernych w kościołach i innych obiektach sakralnych. Wreszcie trwa spór czy ewentualny lockdown ma dotyczyć całego kraju, czy też będzie brany pod uwagę wariant regionalizacji obostrzeń. W tle trwa dyskusja o szczepieniach. Rząd planuje zwiększyć presję na osoby niezaszczepione, które zaczną odczuwać społeczne konsekwencje rezygnacji ze szczepień. Chodzi o sprawdzanie certyfikatów w lokalach gastronomicznych i innych obiektach.

CO POWIEDZIAŁ MINISTER ZDROWIA?

Na samym początku środowej konferencji prasowej minister zdrowia wyjaśnił kwestie dotyczące statystyk. - Jak porównujemy wyniki, to w ciągu ostatnich dni widzimy systematyczne wzrosty. Są one zauważalnie większe. Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom i interpretujemy zwiększone wyniki jako anomalię poświąteczną. To sytuacja przejściowa - wskazał.

Adam Niedzielski zaznaczył, że na najbliższy czas rząd ma dwa plany.

- Pierwszy zakłada zwiększenie do 40 tysięcy łóżek, a drugi plan zakłada zwiększenie infrastruktury do 60 tysięcy łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jeżeli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, to my teraz zwiększamy poziomy zapasów leków, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury łóżek.

- przyznał.

Co z obostrzeniami sanitarnymi? - zapytali dziennikarze.

- Obserwujemy statystyki i w tej chwili nie ma żadnej decyzji o dodatkowych obostrzeniach sanitarnych. Jeżeli mielibyśmy argumenty, że więcej zakażeń to zmiana trendu, to decyzje o obostrzeniach będą podejmowane.

- mówił Adam Niedzielski.

W tej sytuacji i na ten moment dzieci wrócą do nauki stacjonarnej 10 stycznia, ferie odbywać się będą zgodnie z przyjętymi terminami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy