Reklama

Nowe obostrzenia sanitarne wchodzą w życie. Jest jedna zmiana w porównaniu z zapowiedziami rządu [TEKST ROZPORZĄDZENIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Nowe obostrzenia sanitarne wchodzą w życie. Jest jedna zmiana w porównaniu z zapowiedziami rządu [TEKST ROZPORZĄDZENIA] - Zdjęcie główne

Ogłoszenie obostrzeń sanitarnych. | foto Ministerstwo Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. Opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie i od razu można zauważyć jedną różnicę w porównaniu z zapowiedziami polityków. Poznaj wszystkie szczegóły.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Zakłada ono przedłużenie do 31 stycznia 2022 roku obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Od środy klienci powinni okazać certyfikaty covidowe przed skorzystaniem z obiektu usługowego, "w przypadku osiągnięcia limitu". Podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wskazał, że zgodnie z nowymi obostrzeniami osoby bez tego dokumentu nie powinny być obsługiwane. 

- Jeśli klient chce skorzystać z danego punktu czy to gastronomicznego, czy noclegowego, to na kliencie ciąży obowiązek przedstawienia certyfikatu - dodał.

Nowe obostrzenia sanitarne:

  • od 15 grudnia - obowiązuje obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 procent (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
  • zakaz konsumpcji w kinach,
  • od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
  • od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
  • od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte.
Nie będzie zapowiadanych limitów pasażerów w komunikacji zbiorowej. Rząd wycofał się z tego ograniczenia. Miało ono zakładać 75 procent zajętych miejsc w pociągach, autobusach komunikacji miejskiej czy tramwajach. Resort infrastruktury wraz z przewoźnikami storpedował taki pomysł. Jak ustalił portal RMF24.pl "przewoźnicy kolejowi byli zdania, że nie da się w tej chwili wprowadzić limitu miejsc, bo pasażerowie mają już wykupione bilety miesięczne". Konduktor nie ma czasu na sprawdzanie certyfikatów covidowych między stacjami. W komunikacji miejskiej jest to tym bardziej utrudnione. Będą za to dodatkowe kontrole, które sprawdzają czy pasażerowie zasłaniają usta i nos.

Przez chwilę nie było także jasne co z dyskotekami w sylwestrową noc. W rozporządzeniu nie ma nic o tym, że mają być one otwarte w ostatnią noc 2021 roku. Resort zdrowia zapewnił, że dyskoteki i kluby nocne będą mogły działać w reżimie sanitarnym w noc z 31 grudnia na 1 stycznia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy