Reklama

Przygotuj się na kolejne obostrzenia! To ma być uderzenie w niezaszczepionych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Przygotuj się na kolejne obostrzenia! To ma być uderzenie w niezaszczepionych - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju We wtorek resort zdrowia przedstawił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywać przed świętami i w okresie świąteczno-noworocznym. Zdaniem wielu specjalistów są to kolejne pozorowane działania. Tymczasem już pojawiają się nieoficjalne informacje o kolejnych obostrzeniach.

Argumentem dla wprowadzenia kolejnych obostrzeń jest rozwój czwartej fali epidemii, w tym duży wskaźnik liczby zgonów, a także nową mutację koronawirusa omikron.

Tylko co z tego, jak od razu przedsiębiorcy wskazują, że trudno będzie realizować zapisy dotyczące reżimu sanitarnego. Alarmują przedstawiciele branży fitness, gastronomii oraz hotelarze.

- Liczymy, że rząd lada dzień przedstawi założenia adekwatnej pomocy dla branży hotelarskiej, która już od początku grudnia funkcjonuje z 50-procentowymi limitami obłożenia, a za kilka dni będzie mogła w swoich obiektach przyjmować jeszcze mniej gości - mówi na łamach portalu RMF24.pl sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński

Dodatkowo Mączyński zwraca uwagę, że limity dotyczące wyłącznie osób niezaszczepionych, nie mają racji bytu, ponieważ wciąż nie ma odpowiednich przepisów, które pozwalałaby na legalne sprawdzanie certyfikatów covidowych. Weryfikowania i przetwarzania danych medycznych hotelarzom zabrania ustawa o RODO. Z kolei dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i adiunkt Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z portalem onet.pl wskazuje, że nowe obostrzenie "to są działania pozorowane, które w większości pozostaną martwą literą prawa. Myślę, że jednak mało kogo to interesuje."

Rząd działa bez planu i logiki, bo jak inaczej nazwać zamykanie dyskotek 15 grudnia, a potem ich otwieranie tylko na Sylwestra.

- Wirus nie zniknie na tę jedną noc! Na tej samej zasadzie ponad rok temu słyszeliśmy, że koronawirus nie będzie zarażać w kościołach i szkołach. To jest niestety myślenie życzeniowe niektórych członków rządu, natomiast pozbawione realnych podstaw.

- mówi.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wspomniał o pracach nad ustawą, która da możliwość pracodawcy wysyłania na testy swojego pracownika. Jak informuje onet.pl rząd "tylnymi drzwiami" wprowadzić chce możliwość weryfikowania przez pracodawcę informacji, czy jego pracownik jest zaszczepiony, czy też nie. Z kolei lista zawodów z obowiązkowymi szczepieniami może być rozszerzona.

Jest także pomysł wprowadzenia przymusowego zdalnego nauczania dla dzieci, które nie zostały zaszczepione na koronawirusa. Rozwiązanie to miałoby zostać wdrożone w przypadku kolejnej wiosennej fali pandemii lub dopiero wraz z kolejnym rokiem szkolnym. Szczepienia dla grupy wiekowej 5-11 lat mają być w Polsce dostępne już od 15 grudnia, ale na razie nie ma szczegółów tej akcji ze strony ministerstwa zdrowia.

Nowe obostrzenia sanitarne:

  • prace nad ustawą, która wprowadzi nowe rozwiązania: pracodawca będzie mógł żądać testu od pracownika. W projekcie ustawy mają być zagwarantowane darmowe testy na obecność koronawirusa;
  • obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych: od 1 marca obowiązek dla medyków, nauczyciele, służby mundurowe;
  • od 15 grudnia obniżenie limitów uczestnictwa z 50 procent do 30 procent (restauracje, bary, hotele, kina, teatry, obiekty sportowe, kościoły) - zaszczepieni nie są wliczani do limitów;
  • w kinach zakaz konsumpcji;
  • od 15 grudnia zamknięte zostają kluby nocne i dyskotyki;
  • możliwe otwarcie dyskotek w Sylwestra - maksymalnie 100 osób + zaszczepieni
  • ograniczony limit w transporcie zbiorowym do 75 procent obłożenia;
  • zmiany dla osób przylatujących spoza strefy Schengen: obowiązek testu na COVID-19 na co najmniej 24 godziny wcześniej;
  • od 15 grudnia obowiązkowe testy dla domowników chorujących na COVID-19, niezależnie od posiadania certyfikatu;
  • od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich - po tym terminie uczniowie mają wrócić do szkół.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy