reklama

Planujesz budowę domu? O tym zmianach musisz wiedzieć!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Planujesz budowę domu? O tym zmianach musisz wiedzieć! - Zdjęcie główne

Wprowadzone pomysły ministerstwa rozwoju i technologii mają | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z KrajuOd 27 stycznia w wersji on-line dostępny jest Dziennik Budowy. Ponadto, od początku roku działa system c-KOB, który gromadzi i pozwala udostępniać kompleksowe dane o nieruchomości np. odpowiednim służbom.To nie koniec zmian, które radzący planują w tym roku na rynku budowlanym.
reklama

Możliwe jest już korzystanie z Dziennika Budowy w wersji elektronicznej. Na razie to od nas będzie zależeć czy zdecydujemy się na to rozwiązanie, czy też skorzystamy z tradycyjnego dokumentu. Jednak od 2030 r. będzie obowiązek stosowania tylko elektronicznego dziennika. Aplikacje można pobrać za darmo.

Rozpoczynasz budowę? Nie musisz mieć dziennika, wystarczy smartfon 

Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora po otrzymaniu pozwolenia na budowę. I jak wyjaśniają inicjatorzy zmian, system EDB powstał przede wszystkim z myślą o nich. Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta, w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Jak wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, po jego otrzymaniu może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, są nimi -  kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów.

reklama

W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawniania i jest tak naprawdę osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. To właśnie pod kątem kierownika budowy została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna, mobilna wersja systemu EDB. Na placu budowy często występują trudne warunki pracy, więc aplikacja jest prosta w obsłudze i zawsze dostępna. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i stałego dostępu do Internetu

- wyjaśnia minister Buda.

Cyfryzacja na rynku budowlanym 

Dorota Cabańska, Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego przekonuje, że EDB to bardzo bezpieczny system. Daje pełną kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Gromadzi wszystkie istotne zdarzenia i informacje o przebiegu robót budowlanych. 

reklama

To kolejna nowość na rynku budowalnych wprowadzona w tym roku. Od 1 stycznia działa system c-KOB, czyli Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Gromadzi ona i pozwala udostępniać kompleksowe dane o nieruchomości np. odpowiednim służbom. Aplikacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania. Wystarczy komputer i przeglądarka internetowa. Dostępna jest bezpłatna wersja mobilna na smartfony. Od 2027 r. możliwość stosowania elektronicznej książki zostanie zastąpiona obowiązkiem. Dzięki c-KOB właściciele i zarządcy nieruchomości mają m.in. pełną kontrolę nad aktualnością przeglądów, szybki i bezpośredni dostęp do dokumentów. Poza tym, mogą automatycznie przekazywać wymagane dokumenty organom oraz zostają powiadamiani o zbliżających się kontrolach i przeglądach okresowych.

reklama

Od czerwca natomiast ruszy System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Będzie to nowy i uproszczony standard obsługi obywateli i pracy urzędników zaangażowanych w proces inwestycyjny. Główne funkcjonalności systemu w jego I wersji obejmą - gromadzenie i udostępnianie urzędnikom informacji potrzebnych do wydawania decyzji, tworzenie historii sprawy i wymiana między organami. automatyczne generowanie raportów GUS i GUNB. Ponadto w systemie znajdziemy gotowe wzory pism.

Zakładany efekt to usprawnienie i ujednolicenie postępowań organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego a także oszczędność czasu dla Inwestorów oraz wdrożenie pełnej cyfryzacji w skali całego kraju 

 - mówi Dorota Cabańska. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo