Reklama

Mikołajki na wesoło. Zobaczcie, jak internauci śmieją się z 6 grudnia [MEMY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju To jak prezenty już rozdane. 6 grudnia mamy Mikołajki, czyli ten dzień, kiedy wręczamy bliskim drobne upominki. Zobaczcie najlepsze memy na ten temat.

Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest w katolicyzmie i prawosławiu - 6 grudnia, ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Do dziewiętnastego wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. W dziewiętnasym i dwudziestym wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie.

Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od piętnastego wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.

6 grudnia od bliskich i znajomych otrzymujemy drobne upominki. Jest to także okazja do żartów, a na memach często mamy przypomnienie, gdzie powstają zabawki, jak wygląda idealny Święty Mikołaj, co dzieci piszą w swoich listach. Zobaczcie najlepsze mikołajkowe memy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy