Reklama

Kryzys na granicy. Czy dojdzie do siłowej próby wkroczenia imigrantów do Polski? [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 15 lis 2021 09:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Niezależne białoruskie media ostrzegają Polskę przed kolejną kolumną imigrantów zmierzającą w kierunku granicy polsko-białoruskiej. Tymczasem uchodźcy obecni w pasie przygranicznym wymieniają się w mediach społecznościowych informacjami, o przygotowanym siłowym przekroczeniu granicy.

Szacuje się, że wzdłuż granicy polsko-białoruskiej po stronie Białorusi znajduje się nawet pięć tysięcy imigrantów. Wzdłuż całej linii pasa granicznego rozbili oni prowizoryczne obozy. Służby reżimu Łukaszenki dowożą im żywność i wodę. Ale oprócz prowiantu, zdaniem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, imigranci dostają narzędzia do sforsowania zabezpieczeń na granicy: nożyce i pilarki ręczne. Z lasu znoszą kłody drewna, które również mogą służyć do niszczenia zabezpieczeń na naszej granicy.

- Polscy pogranicznicy są przygotowani na prowokacje i liczą, że może do nich dojść w każdej chwili. Przez cały dzień reżim Łukaszenki zwoził dziś pod polską granicę kolejnych migrantów. Wśród tych, którzy już są na miejscu, rozsiewane były plotki o możliwości przejazdu do Niemiec - mówił w niedziele reporter RMF FM Roch Kowalski. 

O poruszeniu wśród imigrantów informuje polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. 

- Większość namiotów, w których przebywali migranci jest usuwana - czytamy na Twitterze MON.

Stanisław Żaryn, koordynator służb specjalnych w Polsce, sugeruje, że szturm uchodźców planowany jest w poniedziałek. Migranci "skrzykują się" w internecie. 

Wzmocniono liczbę służb mundurowych po polskiej strony granicy. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji granicę zabezpiecza 5 tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy. 

Straż Graniczna informuje, że tylko w niedzielę, 14 listopada, na granicy odnotowano 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 39 cudzoziemców wydane zostały postanowienia o opuszczeniu Polski.

Białoruskie media opozycyjne informują o setkach imigrantów, zgromadzonych po białoruskiej stronie na przejściu w Kuźnicy. Kolejne grupy, w tym te ze zlikwidowanych obozów, zmierzają również w tamtym kierunku. 

Po stronie polskiej widać kordony policji oraz żołnierzy. 

fot. Voices from Belarus/Twitter/screen

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy