Reklama

Konferencja Episkopatu Polski chce zmian w Polskim Ładzie. Ich zdaniem duchowni są poszkodowani

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Konferencja Episkopatu Polski chce zmian w Polskim Ładzie. Ich zdaniem duchowni są poszkodowani - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Kolejna burza wokół Polskiego Ładu. Tym razem zmiany podatkowe są krytykowane przez ... duchownych, a konkretniej Konferencję Episkopatu Polski. Jakie rozwiązanie ucieszy księży?

Zapisy o podatkach w Polskim Ładzie są na etapie nowelizacji. Punkt pierwszy to obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. w miejsce krytykowanej ulgi dla klasy średniej. Resort finansów wychodzi także naprzód postulatom pracujących na własny rachunek i proponuje im częściowe odliczenie składki zdrowotnej. Z szacunków rządzących wynika, że na zmianach podatkowych Polacy zyskają 18 mld zł. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego rozwiązania. Konferencja Episkopatu Polski napisała, że z tych zmian wykluczeni są duchowni.

- Wprowadzenie proponowanych przepisów zapewni, że rozwiązania zaadresowane zostaną do wszystkich grup podatników i tym razem pominięto jednak co najmniej jedną grupę podatników - osoby duchowne opłacające podatek w formie ryczałtu - pisze Konferencja Episkopatu Polski.

Duchowni wskazują, że nie było żadnych konsultacji i dają przykład: do końca 2021 roku mogli odliczać część składki zdrowotnej od podatku. Od 1 stycznia 2022 roku, tak jak inne osoby prowadzące własną działalność, muszą zapłacić ją w całości. Składka zdrowotna wynosi około 220 zł miesięcznie. Najważniejszy postulat KEP-u jest taki: duchowieństwo ma odliczać część składki zdrowotnej na takich samych zasadach, jakie mają przysługiwać pracującym na własny rachunek. Do sprawy będziemy wracać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy