Reklama

Polski Ład niszczy budżety samorządów! Rzeszów wylicza już pierwsze straty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Polski Ład niszczy budżety samorządów! Rzeszów wylicza już pierwsze straty - Zdjęcie główne

Rzeszów traci na Polskim Ładzie. Nawet kilkadziesiąt milionów złotych | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Przed negatywnymi skutkami Polskiego Ładu samorządowcy ostrzegali od dawna. Wielka reforma podatkowa sprawiła, że budżety gmin i miast tracą pieniądze z podatków. Pierwsze wyliczenia prezentuje już Rzeszów.

Nie ma podatków - nie ma wpływów do budżetu 

Potwierdzają się obawy wójtów, burmistrzów i prezydentów w zakresie negatywnych skutków Polskiego Ładu. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 tysięcy do 30 tysięcy złotych, całkowite zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku przez emerytów i rencistów, odbija się czkawką na budżetach samorządów. Część płaconych przez nas podatków trafia właśnie do budżetów miast i gmin. 

 

Rzeszów może stracić nawet 100 milionów złotych 

Rzeszowski ratusz już wyliczył pierwsze straty, wynikające z Polskiego Ładu. 

- W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, budżet miasta Rzeszowa stracił w styczniu 2022 r. do analogicznego okresu 2021 r. – 10 milionów złotych - przekazuje Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Miasto szacuje, że do końca bieżącego roku może stracić nawet 47 milionów złotych. Ale to nie wszystko...

- Uwzględniając zmianę w opodatkowaniu PIT z 17% do 12%, można założyć dalszy ubytek w budżecie o kolejne 60 milionów złotych - mówi Chłodnicki. 

Zmiany w Polskim Ładzie zostały niedawno zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra finansów Artur Soboń. Mają wejść w życie z dniem 1 lipca. 

Samorządy nie mają łatwo...

Unia Metropolii Polskich, do której należy również Rzeszów, apeluje o pomoc. 

- O ile obniżenie PIT dla obywateli Polski jest słusznym rozwiązaniem, z którym się zgadzamy, o tyle Rząd po raz kolejny nie uwzględnił rekompensaty ubytków dochodów jednostek samorządu terytorialnego - mówi Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich.  

Jak zapewnia UMP, samorządy już zaczynają szukać oszczędności, aby pokryć ubytki budżetowe. 

- Konsekwencją ubytków w dochodach bieżących miasta Rzeszowa jest ostrożnościowe planowanie wydatków oraz weryfikacja wydatków majątkowych pod kątem możliwości ich sfinansowania - informuje Maciej Chłodnicki.

Znaczny wpływ na dalsze decyzje inwestycyjne ma ciągły wzrost stóp procentowych i stale rosnące koszty obsługi zobowiązań krótko i długoterminowych. W środę (6 kwietnia) Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 1 punkt bazowy. 

Bez wątpienia skutki zmian w ordynacji podatkowej, zwanej Polskim Ładem, odczujemy my wszyscy. Samorządy będą ciąć wydatki. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy