Reklama

Polska wycofuje się z rosyjskiego węgla. Czarne paliwo drożeje. W Rzeszowie nawet 1800 zł za tonę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz posłuszny/Korso Kolbuszowskie

Polska wycofuje się z rosyjskiego węgla. Czarne paliwo drożeje. W Rzeszowie nawet 1800 zł za tonę - Zdjęcie główne

Węgiel drożeje. W Rzeszowie nawet 1800 zł za tonę | foto Bartosz posłuszny/Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Można powiedzieć, że mamy dobrą i złą wiadomość. Polski rząd, w obliczu nieuzasadnionej agresji Putina na Ukrainę, wycofuje się z zakupów rosyjskiego węgla. Niestety ten wydobywany w naszym kraju jest znacznie droższy, co widać już w rzeszowskich punktach sprzedaży.

Rząd reaguje i wprowadza embargo na rosyjski węgiel

Wybuch wojny w Ukrainie zmotywował polski rząd do działania. 

- Wpisaliśmy do klauzuli bezpieczeństwa zapisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że może budzić to wątpliwości prawne. Niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję Unii Europejskiej w tym zakresie - zapowiedział Piotr Müller, rzecznik rządu. 

Rocznie z Rosji do Polski trafia około 10 milionów ton węgla, co stanowi mniej więcej 20 procent zapotrzebowania na ten surowiec. W 2021 roku za czarne rosyjskie paliwo zapłaciliśmy 3 miliardy złotych.

Idea embarga jest jak najbardziej słuszna i konieczna, wszak nikt nie chce przykładać ręki do działań Putina w Ukrainie. Niemniej polski węgiel jest droższy, co przekłada się na ceny w punktach sprzedaży.

W Rzeszowie nawet 1800 zł za tonę

Polskie kopalnie pracują pełną parą. Pomimo, że hurtowa cena za tonę węgla ze śląskich kopalń kosztuje około 1000 zł, to w punkcie sprzedaży ceny są prawie dwukrotnie wyższe. 

- Choć kończy się sezon grzewczy, węgiel kupowany jest w bardzo dużych ilościach z obawy, że go zabraknie z powodu embarga na surowiec z rosyjskich kopalń. Obecnie rozpiętość cen węgla wynosi od 1,4 do 2,4 tys. zł, w zależności od klasy - alarmują specjaliści z portalu muratorplus.pl

W punkcie sprzedaży węgla na ulicy Sikorskiego w Rzeszowie za tonę popularnego "orzecha" z kopalni Staszic - Wujek zapłacimy 1799 zł. "Kostka" z kopalni Ziemowit kosztuje 1699 zł za tonę. 

Sprzedawcy, do hurtowych kosztów zakupu, doliczają marżę i koszty transportu. Te, w obliczu szalejącej inflacji, przekładają się na tak wysokie ceny. 

Jeżeli trend galopujących kosztów energii i paliw utrzyma się na niezmienionym poziome do września, kolejnej zimy za polski węgiel zapłacimy jeszcze więcej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy