Reklama

COVID: Czwarta dawka szczepionki dostępna dla wszystkich. Wiemy, kiedy zaczną się szczepienia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

COVID: Czwarta dawka szczepionki dostępna dla wszystkich. Wiemy, kiedy zaczną się szczepienia - Zdjęcie główne

Wystawionych zostanie blisko 6 mln skierowań na szczepienia. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Minister zdrowia poinformował, od kiedy będzie można szczepić się czwartą, czyli drugą przypominającą, dawką przeciwko COVID. Przekazał również, ile skierowań zostanie wystawionych.

Wiadomo, od kiedy będzie można zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID drugą dawką przypominającą. Poinformował o tym, na konferencji prasowej, minister zdrowia, Adam Niedzielski. 

Zapisz się na szczepienia. Zobacz, od kiedy można 

Szczepienie drugą dawką przypominającą będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5. W blisko 90 proc. przypadków chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją. Minister Niedzielski przyznał, że w ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Na szczęście liczba hospitalizacji jest wciąż na stabilnym, stosunkowo niskim poziomie.

Najlepszą metodą walki z koronawirusem są nadal szczepienia. Dotychczas wystawiliśmy 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID. Zaszczepiło się 1,6 mln osób. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln skierowań

- poinformował minister. Skierowania na szczepienie zostaną wystawione osobom od 12. roku życia. Cały czas pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą mają osoby z grup ryzyka: w wieku 60+, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami odporności, personel medyczny, który ma kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym oraz mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej. Jednak już od 16 września, czyli od piątku, pojawią się wolne terminy dla osób spoza tej grupy. Od tego dnia rozpoczną się również szczepienia. 

Jakimi szczepionkami można się zaszczepić? 

Pacjenci, którzy zgłoszą się na szczepienie, otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień. Jak przekonuje Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, wszystkie obecnie dopuszczone do obrotu szczepionki adaptowane są równie skuteczne. 

We wrześniu do Polski powinno trafić ok. 4 mln dawek szczepionek celowanych na Omikron BA.1 i BA 4/5. Już teraz blisko tysiąc punktów zamówiło 128 tys. dawek szczepionki przeciwko wariantowi Omikron BA.1. W piątek do Polski trafiła pierwsza partia preparatu. To ponad 450 tysięcy dawek preparatu Moderny Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1. 

Przypominamy, jak zapisać się na szczepienie 

Od 16 września drugą dawkę przypominającą mogą przyjść osoby od 12. roku życia, które pierwszą zaszczepiły się co najmniej 3 miesiące wcześniej. Umówić można się na kilka sposobów. Warto wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Jest to: 

  • przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl;
  • przez aplikację mojeIKP;
  • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 w godz. 7.00-20.00;
  • w wybranym punkcie szczepień.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy