Reklama

Caritas pomaga seniorom. Najbardziej potrzebujący otrzymają kartę na codzienne zakupy w Biedronce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Caritas pomaga seniorom. Najbardziej potrzebujący otrzymają kartę na codzienne zakupy w Biedronce  - Zdjęcie główne

Seniorzy kartą mogą płacić za zakupy w Biedronce | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Ruszyła kolejna, piąta już, edycja programu " Na codzienne zakupy" realizowana przez Caritas Polska wspólnie z fundacją Biedronki oraz 43 Caritas diecezjalnymi. Jej celem jest całoroczna pomoc seniorom w wieku 60 plus , którzy są samotni, potrzebują wsparcia materialnego, są dotknięci wykluczeniem socjalnym i społecznym i zamieszkują wsie i małe miejscowości.

Podobnie jak w poprzednich edycjach potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe, w postaci karty przedpłaconej, którą mogła płacić w sieci sklepów Biedronka . W tym roku na karcie, co miesiąc, będzie 160 zł. Seniorzy sami zadecydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze, z wyłączeniem alkoholu, papierosów, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych. Beneficjentów rekrutują Caritas diecezjalne wspólnie z wolontariuszami spośród swoich potrzebujących pomocy podopiecznych.

Na seniorów czeka nie tylko pomoc finansowa

Akcja „Na codzienne zakupy”  będzie realizowany do końca stycznia 2023 roku. Na pomoc potrzebującym Fundacja Biedronki przekazała w tym programie 18,07 mln złotych. Wsparciem zostanie objętych 11 tys. osób. Biuro Prasowe Cartas Polska informuje, że w tym roku seniorzy mogą także uczestniczyć w działaniach aktywizujących w parafiach, blisko miejsca zamieszkania. Działania te mają na celu minimalizowanie osamotnienia i wykluczenia społecznego osób po 60 roku życia. Wielu seniorów uczy się korzystać z nowych technologii, by uczestniczyć w spotkaniach on-line.

Każdego roku w realizacji programu uczestniczą wolontariusze Caritas. W obecnej edycji programu będzie ich ponad 4 tys. Wielu z nich to sąsiedzi seniorów, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas oraz pracownicy Caritas. Wyszukują osoby najpilniej potrzebujące wsparcia, załatwiają formalności, pomagają seniorom w robieniu zakupów a czasem także w codziennych czynnościach. Każdy z wolontariuszy ma pod opieką maksymalnie 3 seniorów z programu „Na codzienne zakupy”. To pozwala na systematyczny, bezpośredni, indywidualny kontakt z każdym seniorem.

Monika Figiel, która zajmuje się programami senioralnymi w Caritas Polska, przyznaje, że aż 87 proc. ankietowanych uczestników programu „Na codzienne zakupy” przyznało, że w sklepie musi zawsze wybierać najtańsze produkty spożywcze. Niewiele mniej, bo 84 proc., deklaruje, że ich dochody są zbyt niskie, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, a ponad połowy badanych nie stać na kupno opału i zapłacenie rachunków. 

 Te liczby pokazują, że wśród polskich seniorów nie brakuje osób potrzebujących wsparcia. Trwająca wojna w Ukrainie i jej skutki ekonomiczne wpływają także na nich.  Dlatego bardzo nas cieszy, że możemy rozszerzyć kierowaną do nich pomoc w ramach programu realizowanego wspólnie z Fundacją Biedronki i przez nią finansowanego.

Biedni, ale również bardzo samotni

To już piąta edycja programu „Na codzienne zakupy”. Caritas Polska informuje, że w 2018 r. skorzystało z niego 5 300 seniorów, w 2019 r. 6 600 potrzebujących, w 2020 r. 10 000 beneficjentów, a w 2021 także było ich ponad 10 000. Rośnie również wartość udzielanej pomocy – w obecnej edycji programu wyniesie ona 17,6 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej niż w rok temu. Więcej jest także wolontariuszy, który pomagają seniorom w ramach programu . Ich liczba wzrośnie w tym roku z trzech do czterech tysięcy. Monika Fgiel podkreśla, że kontakt z nimi jest dla seniorów bardzo ważny, szczególnie biorąc pod uwagę, że aż 40 proc. ankietowanych uczestników programu Caritas i Fundacji Biedronki , widzi swoją rodzinę najwyżej kilka razy w roku. Samotność stanowi duży problem w tej grupie.

W ramach działań towarzyszących programowi aktywizujemy seniorów i pomagających im wolontariuszy, zapraszamy ich do organizowania różnych międzypokoleniowych spotkań, warsztatów, wycieczek i pielgrzymek. To szczególnie ważne w popandemicznym czasie, po tym, gdy wielu seniorów doświadczyło zamknięcia i samotności. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy