reklama

Atak na wolne media! Ustawa LexTVN przyjęta przez Sejm. Jak głosowali podkarpaccy posłowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum - screen programu TVN24

Atak na wolne media! Ustawa LexTVN przyjęta przez Sejm. Jak głosowali podkarpaccy posłowie? - Zdjęcie główne

foto archiwum - screen programu TVN24

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z KrajuSejm, w dość niespodziewanym trybie, odrzucił w piątek, 17 grudnia, weto Senatu i znowelizował ustawę o radiofonii i telewizji. To cios w grupę TVN Discovery, która w momencie wejścia w życie "LexTVN" musi odsprzedać większość swoich udziałów kapitałowi polskiemu. Ustawa trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawdzamy, jak głosowali podkarpaccy posłowie.
reklama

W niespodziewany sposób odrzucona wcześniej przez Senat, ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, wróciła pod obrady Sejmu. Głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz15 i Łukasza Mejzy została ponownie przyjęta i trafiła bezpośrednio na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

reklama

Piotr Babinetz, poseł PiS z Krosna, arbitrem "LexTVN"!

Piotr Babinetz stoi na czele sejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu. Niespodziewanie, w piątkowe południe, Babinetz zwołał posiedzenie tejże komisji, gdzie pod obrady wyciągnął odrzucenie weta Senatu. Oczywiście Prawo i Sprawiedliwość ma większość w praktycznie każdej sejmowej komisji. Wiceprzewodniczący komisji Marek Suski zgłosił dodatkowo wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez trzydniowego terminu zawiadomienia posłów o posiedzeniu komisji kultury. Porządek przyjęto. 

reklama

Komisja Kultury, kierowana przez podkarpackiego posła PiS Piotra Babinetza z Krosna, zarekomendowała w uchwale, żeby Sejm weto Senatu odrzucił.

Nad sprawozdaniem Komisji Kultury po godzinie 15 głosowano już na sali plenarnej Sejmu. Większością 229 głosów, przy 212 głosach sprzeciwu i 11 głosach wstrzymujących się, Sejm odrzucił ostatecznie wcześniejsze weto Senatu ws. ustawy "LexTVN". Ustawa trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak głosowali podkarpaccy posłowie? 

Wśród 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy przyjęli ustawę "LexTVN"  było 17 parlamentarzystów z Podkarpacia: Piotr Babinetz, Tadeusz Chrzan, Kazimierz Gołojuch, Fryderyk Kapinos, Marek Kuchciński, Maria Kurowska, Kazimierz Moskal, Teresa Pamuła, Jerzy Paul, Anna Schmidt, Krzysztof Sobolewski, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek, Piotr Urski, Marcin Warchoł, Jan Warzecha, Rafał Weber. Na sali nie był obecny poseł Zbigniew Chmielowiec.

reklama

Odrzucenia weta Senatu nie poparli posłowie Koalicji Obywatelskiej: Joanna Frydrych, Paweł Poncyljusz, Marek Rząsa, Krystyna Skowrońska, oraz Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Wiesław Buż z Lewicy.

Nie głosował Grzegorz Braun z Konfederacji, wykluczony z powodu braku maseczki oraz Stanisław Tyszka (Kukiz15).

Co mówi nowelizacja?

9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przyjęta wcześniej przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu wprowadzeniu mechanizmu, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim, nieprzekraczającym 49 procent. Pozostała część, czyli większość, musi należeć do kapitału polskiego. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo