Reklama

Znamy kalendarz wyborczy. Wybory do Sejmu 2019

Opublikowano:
Autor:

Znamy kalendarz wyborczy. Wybory do Sejmu 2019 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 9 sierpnia oficjalnie ruszyła kampania przedwyborcza. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały wczoraj: postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o wyborach oraz kalendarz wyborczy.

Andrzej Duda zdecydował, że wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybierzemy wtedy 460 posłów i 100 senatorów.

I teraz, by komitety mogły wziąć udział w wyborach, muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Na to czas mają do 24 sierpnia, przy czym ten dzień to sobota. Dlatego czas do zawiadomienia mają do 26 sierpnia (poniedziałek).

To partie polityczne, koalicje partii i wyborców tworzą komitet wyborczy. A ten musi przekroczyć 5 procentowy próg wyborczy w skali kraju. Próg koalicji sięga 8 procent.

Kiedy komitet wyborczy zarejestruje się, może rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Czas zgłaszania list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 3 września.Taka lista powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora musi być poparta podpisami co najmniej 2 tysięcy wyborców z okręgu wyborczego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE