Reklama

Zmiana przepisów! Piesi zyskują bezwzględne pierwszeństwo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Zmiana przepisów! Piesi zyskują bezwzględne pierwszeństwo - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 czerwca 2021 roku kierujący samochodem będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. To nie jedyne zmiany w przepisach.

Głosowania nad projektem uwzględniającym zmiany miało miejsce na posiedzeniu Sejmu 21 stycznia. 

Za zmianami w ustawie prawo o ruchu drogowym opowiedziało się 423 posłów i posłanek. Przeciw było 22, a czworo wstrzymało się. Przeciwko zmianom opowiedziało się dziesięciu członków Koalicji Obywatelskiej, ośmiu Konfederacji, dwóch Koalicji Polskiej i dwóch niezrzeszonych.

Zmiany mają wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. W głównej mierze mają one poprawić bezpieczeństwo pieszych na przejściach:

• piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami w momencie, gdy znajdują się na pasach lub na nie wchodzą (wyjątkiem są  tramwaje);

• piesi podczas przekraczania jezdni, torowiska czy przejścia dla pieszych (oraz przy wchodzeniu na nie) będą mieli zakaz korzystania z telefonów i urządzeń elektronicznych, jeśli miałoby to utrudnić im obserwację sytuacji;

• kierowcy zbliżający się do przejścia będą musieli ograniczyć prędkość tak, aby „nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego” i „ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”;

• w terenie zabudowanym po zmroku limit prędkości obniżono z 60 km/h do 50 km/h.

Dodajmy, że projekt zmian przegłosowanych w Sejmie musi zaakceptować Senat i podpisać prezydent, jednak biorąc pod uwagę tak duże popracie zmian, te działania to czysta formalność.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy