Reklama

Zmarł bohater września 1939. Nie żyje ppłk Mieczysław Żygłowicz

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana

Zmarł bohater września 1939. Nie żyje ppłk Mieczysław Żygłowicz  - Zdjęcie główne

foto 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmarł ppłk Mieczysław Żygłowicz, który brał udział w obronie Polski w 1939 r. Miał 101 lat.

W środę 24 lutego na wieczną służbę odszedł ppłk Mieczysław Żygłowicz - bohater kampanii wrześniowiej z 1939 r. Kołaczynianin miał 101 lat i do końca swoich dni pozostawał człowiekiem niezwykle aktywnym i sprawnym. Jeszcze kilka miesięcy temu udał się do Kocka oddalonego o 300 km od jego rodzinnej miejscowości, aby uczcić pamięć poległych towarzyszy broni. 


Ppłk Mieczysław Żygłowicz urodził się 23 sierpnia 1919 r. w Kołaczycach (powiat jasielski) i w wieku 24 lat wstąpił do wojska. Został przyjęty do Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie, a przed wybuchem II wojny światowej służył w 84. Pułku Strzelców Poleskich w Pińsku. Żygłowicz brał udział m.in. w bitwie pod Kockiem, a po kampanii wrześniowej trafił do niemieckiego obozu jako jeniec, skąd uciekł w 1940 r. Wrócił wówczas do rodzinnych Kołaczyc i kontynuował walkę jako żołnierz Armii Krajowej. 

Po wojnie osiadł w Jaśle i pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej TPD. W 1970 r. został dyrektorem SP nr 1 w Jaśle. To dzięki niemu zbudowano nową szkołę przy ul. Piotra Skargi, w której pracował aż do emerytury. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy