Reklama

Zarobisz więcej? Milion osób od stycznia z niższą pensją [GRAFIKA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: iStock

Zarobisz więcej? Milion osób od stycznia z niższą pensją [GRAFIKA] - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto iStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tak dawno rząd podjął decyzję o podwyższeniu od stycznia 2022 roku płacy minimalnej. Jak się okazuje, od przyszłego roku potężna grupa pracujących Polaków może otrzymać pensję nie wyższą, a wręcz niższą, nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez rozwiązania zapisane w projekcie dotyczącym Polskiego Ładu.

Chodzi o Polaków, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia. "Od każdej umowy-zlecenia trzeba będzie płacić pełne składki. Ponadto zniknie odliczenie składki zdrowotnej od podatku" - ostrzega Instytut Emerytalny, który wyliczył, ile stracą Polacy pracujący na umowie-zleceniu po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak pisze Wyborcza.biz - pracowników na umowie-zleceniu od przyszłego roku będzie czekała pensja niższa przynajmniej o 150 złotych. Straty mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych miesięcznie. Ilu Polaków dotknie ten problem? Oficjalnych danych ZUS w tej sprawie nie ma, ale z ostrożnych szacunków ekonomistów wynika, że to nawet milion pracowników w naszym kraju.

Ze strachem w oczach zmianom w Polskim Ładzie przyglądają się również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dość nieoczekiwanie sekretarz Rady Ministrów Łukasz Schreiber poinformował na Twitterze o poprawce zaproponowanej klubowi PiS przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował klubowi PIS zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tysięcy złotych.

  - zapowiedział na Twitterze Łukasz Schreiber.

 

To oznacza, że część przedsiębiorców zapłaci wyższą składkę zdrowotną, ale za to zapłaci niższy podatek PIT. Nic jednak nie wskazuje na to, by pozytywna dla podatników zmiana została rozszerzona o osoby pracujące na umowach-zleceniach i umowach o dzieło.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy