Reklama

Zabytkowe dzwony brzmią już w Sandomierzu

Opublikowano:
Autor:

Zabytkowe dzwony brzmią już w Sandomierzu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sandomierskim Kościele Świętego Jakuba zabrzmiały trzy dzwony, które przeszły renowację. To "Piotr" - datowany na 1314 rok, "Jan" - zwany przeorskim z 1389 roku oraz dzwon Najświętszej Marii Panny - zwany "Flisackim" z 1756 roku. "Piotr" - to najstarszy dzwon w naszym kraju!

Najstarszy dzwon w Polsce znów zabrzmiał na kościelnej wieży. To dzwon o imieniu Piotr, który wisi na wieży w Kościele Świętego Jakuba w Sandomierzu. Na dzwonie widnieje imię "Petrus" czyli "Piotr" i data powstania – 1314 rok. Ten dzwon wraz z pozostałymi dwoma – dzwonem przeorskim z 1389 roku i dzwonem flisackim z 1756 roku został odrestaurowany, a uroczysta inauguracja trzech odnowionych dzwonów miała miejsce po uroczystej mszy świętej. Wydarzenie uświetnił występ Katarzyny Ćwiek – członka zespołu Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w repertuarze sakralno-operowym. Ostatni raz dzwony zabrzmiały w 2014 roku!

- Po gruntownej konserwacji dzwony wróciły na swoje miejsce. Nie były bardzo zniszczone. Szczególnie dobrze zachowany był najstarszy dzwon "Piotr". Była potrzebna renowacja jednego ucha tego dzwonu w koronie. Wszystkie zostały wyczyszczone i nawoskowane. Znajdują się w odnowionej dzwonnicy, wiszą na wysokości 15 metrów nad ziemią. W środku umieszczony jest największy z nich "Jan", po bokach "Piotr" i dzwon Najświętszej Maryi Panny. Aby rozruszać dzwony, wystarczy jedna osoba. Każdy z dzwonów może brzmieć samodzielnie. Dzwonnicy mają możliwość rozhuśtania dzwonów z trzech poziomów, czyli z parteru, z podestu na pierwszym piętrze i na najwyższym poziomie, znajdującym się zaledwie 3,5 metra pod sercem dzwonu.

- mówi ojciec Marian Lisak, przeor Klasztoru Ojców Dominikanów w Sandomierzu.

Dzwonnicę dominikańską będzie można zwiedzać w grupach 15-osobowych, po mszy o godzinie 14. Przygotowany został już audioprzewodnik po dzwonnicy z informacjami o tym zabytku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE