Reklama

Za co w 2021 roku zapłacimy więcej? [LISTA OPŁAT I PODATKÓW]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Za co w 2021 roku zapłacimy więcej? [LISTA OPŁAT I PODATKÓW] - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczynający się rok niesie za sobą wiele zmian. Znaczna ich część dotyczy wzrostu podatków i opłat, mamy też nową płacę minimalną. Jakie inne zmiany czekają na Polaków?

Jedną z nich jest wzrost  minimalnego wynagrodzenia o 200 zł, które wyniesie łącznie  2,8 tys. zł brutto. To jednak mniej o 200 zł od kwoty zapowiadanej w wyborach parlamentarnych w 2019 r., kiedy to aktualny rząd obiecywał stawki na poziomie 3000 zł w 2021 r. i 4000 zł już w 2023 r. Wzrasta także minimalna stawka godzinowa z 17 do 18,30 zł (dla określonych umów cywilnoprawnych).

Podatki i opłaty

Poniżej prezentujemy listę opłat i podatków (przygotowaną przez portal Business Insider Polska), które wzrosną od 1 stycznia 2021 roku. 

1. Opłata mocowa  - wzrośnie koszt energii elektrycznej. Podwyżki wyniosą od 3,5 do 3,6 proc. Jak wyliczył dla Business Inisdera Marcin Michał Suska, prezes Energomix, łączna roczna podwyżka dla gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie może wynieść około 150 zł.

2. Opłata OZE - jej wysokość wyniesie w 2021 r. 2,2 zł za każdą MWh. W przypadku gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie opłata wyniesie nieco ponad 8 zł brutto.

3. Opłata depozytowa od wymiany oleju - za wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona specjalną opłatą depozytową, którą zapłaci kierowca. W projekcie ustawy czytamy, że proponowana wysokość maksymalna opłaty depozytowej może wynieść nawet 10 zł za litr.

4. Wraca podatek od dochodów uzyskiwanych za granicą - stosowanie ulgi zostanie najprawdopodobniej ograniczone do kwoty nieprzekraczającej 1360 zł.

5. Podatek od środków transportu, tzw. podatek transportowy - obowiązuje, gdy  dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 tony.

6. Podatek cukrowy - regulacja zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną:

• opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna);

• opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

7. Opłata "małpkowa" - nowa opłata  od alkoholi sprzedawanych w opakowaniach o objętości do 300 ml.

8. Abonament RTV - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka w skali roku wynosi od 6 do prawie 22 zł:

• za używanie radia od 2021 roku wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie (było to 7 zł). 

• za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego miesięcznie trzeba będzie płacić 24,50 zł - to o 1,8 zł więcej niż obecnie (było 22,7 zł).

9. Podatek od spółek komandytowych - spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. 

10. Podatek od psa - górny limit wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku. 

11. Podatek od nieruchomości - inflacja w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 3,9 procent - oznacza to, że o tyle wzrosnąć może podatek od nieruchomości w 2021 roku (ostateczną decyzję podejmują gminy). Jak wzrosną opłaty:

• do 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej - podatek od budynków mieszkalnych;

• do 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni - podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków;

• do 24,84 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej - podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

12. Opłaty za wywóz śmieci

13. Opłata targowa i uzdrowiskowa - maksymalna opłata targowa wyniesie do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł), zaś maksymalna opłata uzdrowiskowa wzrośnie do 4,66 zł dziennie (obecnie 4,48 zł).

14. Podatek handlowy – zaplanowany w budżecie na 2021 rok. Przewidziane są dwa progi nowej daniny. Pierwszy w wysokości 0,8 proc. i dotyczy miesięcznego obrotu między 17 mln a 170 mln zł oraz drugi w wysokości 1,4 proc., która miałaby mieć zastosowanie do obrotu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

15. Podatek od deszczu – obecnie opłatą obciążeni są właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach proponowana powierzchnia progu stosowania nowych przepisów ma zaczynać się od 600 m2 przy ponad 50 proc. zabudowy. W ten sposób liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie 20-krotnie.

16. Podatek od plastiku

17. Podatek od węgla – w pierwszym półroczu 2021 r. Komisja Europejska ma przedstawić także projekty dotyczące tzw. granicznej opłaty węglowej. Opłata od emisji CO2 na granicach UE ma przynieść do 14 mld euro rocznie.

18. Podatek cyfrowy – proponowany przez Komisję Europejską podatek miałby być pobierany od firm, których obroty przekraczają 750 mln euro rocznie. 

Podsumowując powyższy tekst należałoby się odwołać do wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego z lipca 2020 r.:

- Nie zgodzimy się na żadne podwyżki podatków.

– zapewniał minister finansów.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy