Reklama

[WYBORY 2019] Gorzki smak porażki

Opublikowano:
Autor:

[WYBORY 2019] Gorzki smak porażki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po cichu liczyli, że zdobędą poselskie mandaty. Tym razem jednak się nie udało. Sprawdzamy, kto z Podkarpacia mimo dość wysokich miejsc na listach, nie dostał się do Sejmu.

Są wśród przegranych kandydaci, dla których wyniki wyborów są dość zaskakujące. Mimo znanego nazwiska, mimo sporej rozpoznawalności na Podkarpaciu nie udało im się zdobyć mandatu poselskiego, o który wręcz toczyli bój przez ostatnie tygodnie.

Prawo i Sprawiedliwość na Podkarpaciu zmiażdżyła konkurencję, 62% wynik jest najwyższym od 30 lat. Jednak jest kilka nazwisk z PiS, o których media już mówić nie będą, a na pewno nie z taką częstotliwością, jak w ciągu ostatnich 4 lat. Są to między innymi Józefa Hrynkiewicz, która zdobyła nieco ponad 6 tys. głosów - to ponad 6 razy mniej niż Krzysztof Sobolewski - lider PiS na Podkarpaciu. W 2015 roku, przypomnijmy, zdobyła ponad 27 tys. głosów. Czy to wynik cichej kampanii wyborczej? Hrynkiewicz nie specjalnie zabiegała o głosy wyborców. Z Podkarpacia nie pochodzi, ale zawsze twierdziła, że nie trzeba tu mieszkać, by o Podkarpacie walczyć na Wiejskiej.

Do Sejmu nie dostali się też Andrzej Szlachta i Krystyna Wróblewska. Posłanka zasłynęła w województwie z głośnej afery o wysyłce listów do księży, by ci przekazali dobre słowo parafianom na jej temat. Pytaliśmy w ankiecie, czy kandydaci do Sejmu powinni w ten sposób wykorzystywać duchowieństwo. Wasze reakcje były niemal jednoznaczne.

Do Sejmu nie dostał się również były kandydat na prezydenta Rzeszowa, Wojciech Buczak, oraz Halina Szydełko, Mieczysław Miazga czy Stanisław Kruczek - cała czwórka z okolic Rzeszowa.

Jeśli chodzi o okręg krośnieńsko-przemyski, to mamy dwa zaskoczenia. Po pierwsze - wielkim wygranym z potężnym wynikiem ponad 61 tys. głosów jest Marek Kuchciński, wielkim przegranym natomiast Stanisław Piotrowicz. Wokół jego osoby było mnóstwo kontrowersji, głośno było między innymi kiedy na jaw wyszły materiały o jego wypowiedziach na temat molestowanych przez księży dzieci. Piotrowicz był prokuratorem w PRL.

Jeśli chodzi o pozostałe komitety wyborcze, to bez wątpienia ogromną porażkę poniósł Zdzisław Gawlik, mocno zaangażowany w promowanie całej Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu. Funkcja szefa podkarpackich struktur Platformy Obywatelskiej jednak zobowiązywała. Większość mieszkańców województwa kojarzy na pewno nazwiska: Teresa Kubas-Hul, Renata Butryn czy Marek Ustrobiński - oni również nie otrzymali mandatów poselskich.

Nie udało się również żonie Janusza Korwin-Mikkego, która próbowała swoich sił w okręgu 23. W okręgu 22 lider Konfederacji - Andrzej Zapałowski, również nie dostał się do Sejmu. Warto też wspomnieć o jedynce Lewicy z okręgu 22 - Łukasz Rydzik także nie znalazł się na liście wygranych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE