Reklama

Wojewoda zgadza się na powiększenie Rzeszowa

Opublikowano:
Autor:

Wojewoda zgadza się na powiększenie Rzeszowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To już oficjalne - wojewoda Ewa Leinart wydała pozytywną opinię w kwestii powiększenia Rzeszowa.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leinart wydała opinię dotyczącą wniosku rzeszowskiego samorządu w kwestii przyłączenia do obszaru miasta trzech sołectw lub ich części z gmin powiatu rzeszowskiego. Chodzi konkretnie o:

  • z gminy Krasne - obszaru sołectwa Malawa;
  • z gminy Boguchwała - części obszaru sołectwa Racławówka;
  • z gminy Głogów Małopolski - obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy.

Pozytywnie rozpatrzono wniosek o przyłączenie do Rzeszowa sołectwa Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. Wynikać ma to m.in. z położenia geograficznego i powiązań komunikacyjnych, bowiem do centrum Rzeszowa z Pogwizdowa jest bliżej niż do Głogowa Małopolskiego. Co więcej - 82% mieszkańców sołectwa opowiedziało się za przyłączeniem swojego terenu do Rzeszowa. Przychylnym okiem spojrzała na to również Rada Powiatu Rzeszowskiego.

Niestety lub "stety" - w zależności od punktu widzenia, wojewoda wydała negatywną opinię co do przyłączenia sołectwa Malawa z gminy Krasne oraz części sołectwa Racławówka z gminy Boguchwała. Wpłynęło na to m.in. brak zgody mieszkańców gmin, negatywne opinie zainteresowanych rad gmin oraz Rady Powiatu Rzeszowskiego, a także skutki finansowe ewentualnego dokonania wnioskowanych zmian, zwłaszcza w kwestii przyłączenia do Rzeszowa Malawy. Ma być to związane z możliwością osłabienia zdolności samorządów lokalnych do realizacji zadań publicznych oraz inwestycyjnych. 

Jednak ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów, która zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podejmie ją do końca lipca. Jeśli będzie pozytywna - Pogwizdów Nowy od 1 stycznia 2021 roku stanie się kolejnym osiedlem stolicy Podkarpacia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE