Reklama

Wiceminister z PiS sugeruje uchylenie uchwał anty-LGBT.

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Waldemar Buda wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej wysłał pisma do samorządów, które przyjęły tak zwane uchwały anty-LGBT, prosząc o ich analizę i weryfikację. Wszystko to po tym, kiedy Komisja Europejska zapowiedziała wstrzymanie wypłat środków z programu "REACT-EU". Województwa, które przyjęły takie dokumenty, mogą stracić wiele milionów euro.

Pismo, skierowane do marszałków województw, starostów, prezydentów czy burmistrzów wielu samorządów w Polsce, ujawnili przedstawiciele kolegium "Atlasu Nienawiści". Wiceminister Waldemar Buda oczekuje, że negocjacje z Komisją Europejską o nowych projektach finansowych dla polskich samorządów zakończą się w tym roku. Istotną przeszkodą do negocjacji unijnych pieniędzy są wspomniane wcześniej uchwały.
PISMO WICEMINISTRA ZNAJDZIESZ W GALERII TEGO ARTYKUŁU.

W piśmie wiceministra znajdują się informacje, mówiące, że wkrótce rozpoczną się formalne negocjacje z Komisją Europejską dotyczące projektu Umowy Partnerstwa 2021-2027. Rząd oczekuje, że cały proces zakończy się jeszcze w tym roku. 

- Należy przestrzegać zasad horyzontalnych wynikających z przepisów unijnych. Jedną z nich jest zasada zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

- pisze Waldemar Buda.

Zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym wynika wprost z Konstytucji. Dlatego też uważa, że każda uchwała lub stanowisko musi zgodne z zapisami ustawy zasadniczej i nie ma żadnej konieczności podtrzymywać tak dokumentów jak uchwały anty-LGBT.

- Zwracam się do samorządów, których organy uchwałodawcze przyjęły tego typu dokumenty, o ich analizę i weryfikację czy nie zawierają one zapisów, które niekiedy – nawet wbrew intencjom organów stanowiących – mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie (...) W przypadku zidentyfikowania takich zapisów, uprzejmie proszę o podjęcie stosownych modyfikacji.

- apeluje wiceminister.

Samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy pisma z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej otrzymali w środę 15 września, nie wiedzą, co zrobić. Z jednej strony, według ich intencji, przyjęcie uchwał anty-LGBT było zaakcentowaniem konserwatywnych zasad życia społecznego.

Jednocześnie wizja utraty wielomilionowego wsparcia z Unii Europejskiej wstrzyma lub opóźni wiele inwestycji, które dla  wyborców są bardzo istotne.

Przypomnijmy, że taką uchwałę podjął także samorząd województwa podkarpackiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy