W czwartek, jedenastego dnia po Zielonych Świątkach wierni Kościoła katolickiego obchodzą święto ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Początki obchodów Bożego Ciała sięga XIII wieku. Pierwsi celebrowali je mieszkańcy Belgii i Niemiec. W 1264 roku papież Urban IV ustanowił Boże Ciało świętem powszechnie obowiązującym w Kościele katolickim. Towarzysząca uroczystości procesja została wprowadzona do liturgii mszy świętej dopiero w XV wieku. W Polsce Boże Ciało świętujemy od 1320 roku, a kolebką jego obchodów była diecezja krakowska, kierowana przez ówczesnego biskupa Nankera (1270-1341).
W tym wyjątkowym dniu, katolicy uczestniczą w uroczystej mszy świętej i jakże niezwykłej, pełnej głębokiego, a zarazem duchowego przeżycia procesji. Ze wszystkich polskich kościołów podążają procesje do czterech ołtarzy, urządzonych pod przysłowiowym niebem, pięknie udekorowanych zielenią, kwiatami oraz motywami religijnymi.
Byliśmy na procesji Bożego Ciała na osiedlu Dzików w Tarnobrzegu. Tak jak w poprzednich latach było mnóstwo wiernych, chłopcy szli z dzwoneczkami w dłoniach, a dziewczynki rzucały płatki kwiatów. Zobaczcie zdjęcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.