Reklama

Sześć metrów pod dnem Jeziora Solińskiego. Zobaczcie co kryje w sobie wnętrze zapory wodnej w Solinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku przejście poniżej dna Jeziora Solińskiego wzbudzało ogromny zachwyt i budziło wiele pytań. Ta ciesząca się niezmierną popularnością atrakcja przez okres blisko 2 lat była niedostępna, a działo się tak za sprawą obostrzeń covidowych. Od połowy czerwca ponownie udostępniono zwiedzanie zapory wodnej w Solinie.

Zapora wodna w Solinie

Zapora wodna w Solinie to najwyższy tego typu obiekt w Polsce. Budowla potrafi zachwycić każdego – zarówno te osoby, które mają okazję ją zobaczyć po raz pierwszy na własne oczy, jak i te osoby, które widziały ją wielokrotnie. Nie ma się temu co dziwić, bowiem zapora liczy blisko 82 metry wysokości i 664 metry długości. Dzięki niej powstał największy zbiornik wodny w Polsce o linii brzegowej wynoszącej prawie 160 kilometrów. 

Budowa zapory zakończyła się w 1968 roku. Wówczas było to ogromne i pionierskie wyzwanie, które wymagało ogromu prac organizacyjno-logistycznych. Do wzniesienia zapory zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa oraz 200 tysięcy ton cementu. Zapora waży około 2 milionów ton, a objętość tworzącego nią betonu wynosi 760 tysięcy metrów sześciennych. Przy pracach nad wznoszeniem budowli pracowało 2000 robotników.

Zapora od środka

Zaporę wodną możemy zobaczyć nie tylko z zewnątrz ale również odwiedzić jej wnętrze. Od połowy czerwca – po ponad dwóch latach – odwiedzający te tereny mogą przejść poniżej dna jeziora. Jak informuje PGE Energia Odnawialna, zwiedzanie obiektu odbywa się w dniach od wtorku do soboty w godzinach 09:00-17:00, dokładniej – o godzinie 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 oraz o 16:00. (...) CZYTAJ DALEJ I ZOBACZ FILM Z WNĘTRZA ZAPORY >>

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy