Reklama

Monumentalna zapora w Solinie. Zobacz jak była budowana [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: ndz, 17 paź 2021 05:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Budowę zapory na Sanie w Solinie rozpoczęto w 1960 roku. Do jej powstania zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa, oraz 200 tysięcy ton cementu. 20 lipca 1968 roku rozpoczęła ona swoją pracę. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Pierwszy projekt budowy zapory wodnej w Solinie opracował w 1921 roku profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej. Prace nad budową zapory przerwała druga wojna światowa. Kolejna koncepcja tej budowli powstała w 1955 roku a jej autorem był inżynier Bolesław Kozłowski. Oficjalnie budowa rozpoczęła się w 1960 roku.

Zalania terenów znajdujących się w widłach Sanu i Solinki dokonano we wrześniu 1967 roku. Podczas napełniania zbiornika solińskiego, zatopione zostały takie miejscowości jak: Solinka, Chrewt, Sokole, Horodek, Teleśnica Sanna i część Wołkowyi. Niczego nie oszczędzano, nawet cmentarzy i kościołów. W latach 1962-1967 przesiedlono 126 gospodarstw.

Warto pamiętać do pracy przy budowie bieszczadzkiej zapory ściągano pracowników z całej Polski. Powstanie solidnych fundamentów, wznoszenie ścian do góry to dopiero początek. Prace betoniarskie przy zaporze zakończono w 1968 roku.

Rozruch pierwszej turbiny to 9 marca 1968 roku, a 20 lipca oddano zaporę do eksploatacji. Jeszcze przed inauguracją, bo w 1967 roku, doszło do dramatycznych wydarzeń. Wielka woda niosła ze sobą pnie drzew. Jeden z nich zniszczył fragment zapory. Wszyscy rzucili się do ratowania obiektu. Po kilkudziesięciu godzinach pracy w ekstremalnie trudnych warunkach sytuacja została opanowana.

 

Zapora w Solinie ma 82 metry wysokości od podłoża i długość 664 metry w koronie. Wysokość piętrzenia wody to 60 metrów, a powierzchnia zalewu przy wysokim spiętrzeniu to ponad 21 km².

Do budowy zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa, oraz 200 tysięcy ton cementu. Zapora waży około 2 mln ton, objętość betonu wynosi 760 tys. m², a koszt jej budowy wyniósł 1,5 mld zł. Na placu budowy pracowało dwa tysiące osób.

Przedstwiamy zdjęcia archiwalne zamieszonena profilu na Facebooku Solina-wspomnienia. Część fotografii pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Koncewiczów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -1

    Wiatr w Polu

    Podoba mi się sformułowanie: "Niczego nie oszczędzono. Nawet cmentarzy i kościołów". Próbuję sobie wyobrazić jakąś wysoką, wodoodporną palisadę wokół kościoła... To by dziś była atrakcja