Reklama

Stan portfeli Polaków. Tak się zadłużamy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: iStock

Stan portfeli Polaków. Tak się zadłużamy - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto iStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Eksperci przyjrzeli się podejściu każdej z nich do spłacania zobowiązań. Wynik tego badania pozwolił na wyciągnięcie ciekawych wniosków. "Młodym nie przeszkadzają konsekwencje, żyją według zasady no limit". Długi Polaków poniżej 35 roku życia wzrosły w ciągu ostatniego roku o 0,5 miliarda złotych.

Fakty są zastraszające. Nawet ograniczona zdolność kredytowa ani pandemia nie zatrzymują młodych w zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Długi Polaków poniżej 35. roku życia wzrosły w ciągu ostatniego roku o 0,5 miliarda złotych. O 19 tysięcy osób powiększyła się też liczba młodych z niespłacanymi na czas zobowiązaniami. Tak wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów.

CZYTAJ TAKŻE:

Prezes KRD Adam Łącki uważa, że może to być spowodowane poczuciem wsparcia ze strony rodziny. - Młodsi żyją według zasady "no limit" i są odporni na negocjacje - czytamy w raporcie. Statystyki pokazują, że w tej grupie wiekowej łączne zadłużenie wynosi 6 miliardów złotych i dotyczy 650 tysięcy osób.

Do przeciwnych wniosków doszli eksperci, obserwując sposób regulowania zobowiązań finansowych przez dojrzałych Polaków. W grupie powyżej 35. roku życia tendencja do zadłużania się jest wyraźnie malejąca. Ich łączne zobowiązania wynoszą obecnie 40,6 miliarda złotych. Jeszcze rok temu było to o 2,33 miliarda złotych więcej. Z 1,86 miliona figurujących w KRD przed rokiem dłużników, liczba ta zmalała obecnie do 1,76 milionów. Rozsądniejsze podejście do zarządzania finansami dotyczy, według prezesa KRD, nie tylko rachunków i kredytów, ale również codziennych wydatków.

- Starsi, opierając się na doświadczeniu życiowym, obawiają się o przyszłość, co powoduje zaciskanie pasa. Widać to w naszej bazie danych. Spadają bowiem zaległości i liczba dłużników w tej grupie. Epidemia koronawirusa zweryfikowała ich stosunek do zakupów, zarówno tych dużych, jak samochody, sprzęt RTV czy AGD, jak i codziennych wydatków.

- wyjaśnia Adam Łącki.

Z opublikowanego przez rejestr dłużników raportu wynika również, że osoby w średnim wieku i starsze mają większe poczucie odpowiedzialności za swoje zobowiązania. To oni częściej kontaktują się z wierzycielami, aby uzgodnić warunki spłaty zaległości. Według cytowanego przez KRD Jakuba Kosteckiego, prezesa jednej z firm windykacyjnych, dojrzali Polacy często są skłonni do podjęcia dodatkowych działań, jednak brakuje im zewnętrznego impulsu. Rozmowy z negocjatorami powodują według niego motywację do znalezienia dodatkowego źródła dochodu. Najwięcej odnotowanych zaległości osób "35+" dotyczy rachunków za gaz, prąd i czynsz oraz rat kredytowych lub pożyczek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy