Reklama

Sąd rozstrzygnie spór o ulicę Mickiewicza

Opublikowano: pon, 10 sie 2020 10:19
Autor:

Sąd rozstrzygnie spór o ulicę Mickiewicza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa związana z remontem ulicy Mickiewicza w Rzeszowie ciągnie się już od 2019 roku. Ratusz chce wymienić starą kostkę na zupełnie nową nawierzchnie z granitowych płyt, jednak konserwator twardo stawia na swoim i nie chce się zgodzić na realizację planów miasta.

Po remoncie nawierzchni na ul. 3 Maja i ul. Kościuszki władze miasta postanowiły podobny rodzaj rewitalizacji wykonać na ul. Mickiewicza, dzięki czemu rzeszowski deptak zyskał by nową przestrzeń. Plany ratusza zakładają również wyłączenie ulicy z ruchu samochodowego


- Chce, aby ulica swoim wyglądem przypominała deptaki, które już przebudowaliśmy.


- tłumaczył wówczas Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.  

Na przeszkodzie do realizacji zamierzeń stoi wojewódzki konserwator zabytków, który uważa, że remont należy przeprowadzić z zachowaniem zabytkowej porfirowej nawierzchni ulicy.

Tadeusz Ferenc wraz z miejskimi urzędnikami nie dali za wygraną i postanowili „rzucić rękawice” konserwatorowi. Prezydent jeszcze w 2019 roku zlecił Miejskiemu Zarządowi Dróg, aby na ulicy postawili tablice z napisem „Konserwator nie pozwala na rewitalizację ul. Mickiewicza”. Później okazało się, że znak stoi bezprawnie, gdyż w zabytkowych dzielnicach mogą stać tylko znaki drogowe, a na resztę tablic potrzebna jest zgoda konserwatora

W kolejnej odsłonie konfliktu mamy próbę dojścia do kompromisu. Ratusz chciał ułożyć kamienne płyty tylko i wyłącznie w miejscach gdzie przechodzą ludzie, a kostkę wykorzystać do wykończenia nawierzchni. I takie rozwiązanie nie pomogło. Władze miasta interweniowały także u Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak bezskutecznie. 

Gdy skończyły się możliwości pokojowego rozwiązania sporu, ratusz wybrał znacznie radykalniejsze kroki i na decyzję konserwatora wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa?


- Oczekujemy na termin rozprawy w WSA. 


- informował na poniedziałkowym spotkaniu prezydenta z szefami zarządów miejskich Andrzej Maciejko, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. Spór z konserwatorem na pewnie nie pomoże miastu w rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej, o którym pisaliśmy TUTAJ.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.