Reklama

Uważajcie! Oszuści aktywniejsi na święta. Jak nie dać się złapać w pułapkę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Uważajcie! Oszuści aktywniejsi na święta. Jak nie dać się złapać w pułapkę? - Zdjęcie główne

Rzecznik Policji w Mielcu - Oszuści aktywniejsi na święta. Uważajcie | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Halo? Pani Maria? Pani wnuczek Kamil miał wypadek. Leży w szpitalu w Mielcu, w ciężkim stanie. Potrzeba 20 tysięcy złotych na operację by przeżył. - Takich telefonów w ciągu kilku dni miało mnóstwo mieszkańców powiatu mieleckiego. Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Mielcu informuję, że odebrali kilkadziesiąt wezwań o oszustwie "na wnuczka" przez 3 dni. Mieleccy policjanci apelują: ostrzeżcie swoich bliskich.

Niemal każdego dnia mieleccy policjanci są informowani o kolejnych zuchwałych próbach oszustw lub samych oszustwach. Ofiarami padają już nie tylko osoby starsze czy nieporadne. Przestępcy wykorzystują każdy możliwy sposób, aby szybko się wzbogacić, oczywiście naszym kosztem. Aby uzyskać zamierzony cel, nie przebierają w środkach. Wykorzystują stare metody lub je modyfikują, wszystko po to, aby wzbudzić nasze zaufanie i nas okraść.

Znane już metody "na wnuczka", "na policjanta",  czy " na prokuratora", nadal funkcjonują w środowisku przestępczym. Oszuści przez cały czas wymyślają nowe sposoby m.in. "na pracownika banku", czy "na operatora sieci energetycznej",  aby uśpić naszą czujność.

- Schemat działania przestępców w każdym przypadku jest niemal taki sam. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się osoba, która przedstawia się jako funkcjonariusz uczestniczący w akcji przeciwko oszustom. Przekonuje, że pieniądze ulokowane na kontach bankowych są zagrożone, gdyż oszuści mają do nich dostęp. Często przestępca mówi, że uczestniczy w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków. Dla powodzenia akcji konieczne jest przelanie pieniędzy na wskazane przez rzekomego policjanta konta. Dalsze dyspozycje przekazywane są telefonicznie. Bardzo często przestępcy proszą o dyskrecję, ponieważ tylko dzięki niej akcja może się powieść - przypominają policjanci.

Policjanci apelują:

  • Jeśli ktoś kontaktuje się telefonicznie i podaje się za policjanta lub prokuratora i opowiada o jakikolwiek prowadzonych działaniach - natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Jeżeli taka osoba żąda przekazania pieniędzy czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu, natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz policję.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.
  • Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno również dokonywać przelewów na wskazane podczas takiej rozmowy numery kont.
  • W razie podobnych telefonów należy się rozłączyć i zadzwonić pod nr 112.
  • Nie zapominajmy również o ostrożności podczas wykonywania różnego rodzaju transakcji internetowych. Pochopnie otwarty link, udostępnienie BLIKA, logowanie się na nieznane strony - może narazić nas na straty. Oszuści często podszywając się pod znajomych czy instytucje, usypiają naszą czujność i wyłudzają  pieniądze.
Policjanci apelują, aby w każdym przypadku, kiedy ktoś prosi nas o jakąkolwiek płatność, nie działać pochopnie i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zweryfikujmy każdorazową prośbę o płatność, kontaktując się z nadawcą. Najlepiej zrobić to z innego urządzenia lub poprosić o pomoc zaufaną osobę.

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy