Reklama

Rozpoczęto budowę Podkarpackiego Centrum Nauki!

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczęto budowę Podkarpackiego Centrum Nauki! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Symbolicznym wbiciem łopat rozpoczęto budowę „Łukasiewicza” czyli Podkarpackiego Centrum Nauki, które powstanie tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. 

Projekt pn. „Utworzenie podkarpackiego centrum nauki”, który realizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie kosztować ma ponad 90 mln zł, w tym ok. 72 mln stanowią środki Unii Europejskiej, pozostała część finansowana jest z budżetu Województwa Podkarpackiego


- Ten projekt udowadnia, że my na Podkarpaciu jesteśmy bardzo dobrze nastawieni do tego, co jest nowoczesnością  i co potrafi nas unieść w poznawaniu świata. To była długa droga, bo pomysł, że powinno powstać takie centrum zrodził się już 13 lat temu. Trafiliśmy na podatny grunt, na wielu ludzi, którzy ponieśli tę ideę.

- mówił Tomasz Michalski zastępca dyrektora WDK ds. budowy PCN.


„Łukasiewicz” dla młodych


Wybudowanie nowoczesnego budynku, w którym znajdzie się centrum dla młodych pasjonatów nauki pochłonie prawie 50 mln złotych. Pozostała część środków zostanie przeznaczona głównie na specjalistyczne wyposażenie centrum. Będzie się na nie składać ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz kompletne wyposażenie dla trzech laboratoriów edukacyjnych i dwóch pracowni warsztatowych


Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. 


- Tym głównym celem, ideą która przyświecała mi w tworzeniu tej przestrzeni była myśl, że architektura powinna dziś pełnić rolę cywilizacyjną. Budynek sam w sobie powinien być elementem przestrzeni, magnesem który przyciąga. Chciałem, aby forma odnosiła się do tego z czego Podkarpacie słynie, do - między innymi związków regionu z lotnictwem.

-  tłumaczył  prof. Marcin Furtak mówiąc o swoim projekcie.


PCN będzie miejscem w nowoczesny sposób stawiającym na popularyzowanie nauki. Nie tylko udostępniane tu będą ekspozycje obrazujące wybrane obszary wiedzy naukowej i technicznej powiązane z regionalnymi specjalizacjami, ale także prowadzone będą  zajęcia laboratoryjne i warsztaty rozwijające kreatywność, umiejętności praktyczne oraz zainteresowania nauką i techniką. 

 

W środku PCN powstaną cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie  przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana będzie z inteligentnymi specjalizacjami regionu (lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja). W ofercie proponowanej przez centrum znajdą również odzwierciedlenie wyróżniki charakterystyczne dla  województwa.


Otwarcie w 2022 roku


Centrum już planuje popularyzację nauki poprzez wyjazdową edukację interaktywną z  wykorzystaniem dodatkowej wystawy mobilnej a także poprzez organizowanie i współorganizowanie wielu wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki. Planowana jest również współpraca z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz stworzenie „Systemu Szkół Partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki”(SSPPCN). Szkoły włączające się do projektu będą korzystać z infrastruktury PCN. Dodatkowo w ramach SSPPCN odbywać się będą pokazy, warsztaty oraz różnego rodzaju programy, w których szkoły mogą wziąć udział. 


Obiekt PCN buduje firma Warbud S.A., która uczestniczyła  w budowie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na początek 2022 roku. Po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się etap związany z wyposażaniem oraz uruchamianiem wystaw, laboratoriów i części zaplecza technicznego. Oficjalne otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki dla zwiedzających planowane jest pod koniec 2022 roku.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE