Reklama

"Równi i równiejsi" przy szczepieniu przeciw COVID-19! O kim jeszcze zapomniał rząd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

"Równi i równiejsi" przy szczepieniu przeciw COVID-19! O kim jeszcze zapomniał rząd? - Zdjęcie główne

foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kancelaria Premiera zmienia wcześniej przyjęte zasady organizacji Narodowego Programu Szczepień. Zdaniem Michała Dworczyka nie jest "szczególna sytuacja".

Dziennikarz Onet.pl opublikował informację z której wynika, że rząd do etapu 1 szczepień przeciw COVID-19, postanowił dołożyć kolejną grupę zawodową. Razem z służbami mundurowymi zaszczepieni zostaną agenci służb specjalnych oraz prokuratorzy i asesorzy prokuratury. Taką kolejność szczepień ustaliło rządowe rozporządzenie z 14 stycznia.

Okazuje się, że uprzywilejowane miejsce prokuratorów w kolejce do szczepień ustalono "na prośbę Prokuratora Krajowego", czyli Bogdana Święczkowskiego. Niezaszczepienie prokuratorów jak najszybciej "może zagrozić sprawności działania państwa".

Szczepienia w ramach etapu 1 mają się rozpocząć 25 stycznia. Po środowej konferencji prasowej szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka wiemy, że kolejność szczepień została zmieniona i ma wyglądać następująco:

  • pierwszeństwo zaszczepienia będą miały osoby powyżej 60 roku życia;
  • w dalszej kolejności będą szczepione osoby z chorobami przewlekłymi – w tym chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach i osoby dializowane;
  • ostatnią grupą szczepioną w pierwszym etapie mają być przedstawiciele służb mundurowych.
Do pierwszego etapu będą mogły też dołączyć osoby chore spoza listy, którym na wcześniejsze szczepienie zgodę wyda lekarz POZ.

Dworczyk podkreśla, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, na przykład ze strony Rady ds. Medycznych przy premierze Mateuszu Morawieckim. Dlatego decyzja o podziale etapu 1 na trzy części nie jest żadnym zaskoczeniem.

Do tej pory w Polsce zaszczepiono 541 tysięcy osób! Razem z seniorami, którzy są podopiecznymi domów pomocy społecznej – liczba zapisanych na przyjęcie zastrzyku osób przekracza w kolejnym etapie 700 tysięcy.

Już dostarczono w sumie ponad 757 tysięcy dawek, a w magazynach jest pół miliona szczepionek.

Nie ma już pewnie szans na to, żeby do "etapu 1" dopisać kolejnej grupy zawodowej. O kim rząd jeszcze zapomniał? O pracownikach marketów, którzy codziennie kontaktują się z setkami, albo tysiącami osób, którzy przychodzą na zakupy. Kolejny raz mamy "narodową wersję równych i równiejszych".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy