Reklama

Osiem tysięcy punktów szczepień w całym kraju! Rząd zaprezentował założenia programu walki z COVID-19

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Osiem tysięcy punktów szczepień w całym kraju! Rząd zaprezentował założenia programu walki z COVID-19 - Zdjęcie główne

foto Pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Naszym celem jest stworzenie punktów, w których się można szczepić w każdej gminie - zapowiada resort zdrowia.

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne założenia Narodowego Programu Szczepień.

Już wiemy, że 15 grudnia ruszy infolinia oraz strona internetowe, dedykowane wyłącznie programowi szczepień. Szczepienia na koronawirusa w Polsce mogą się rozpocząć już w lutym. W pierwszej kolejności szczepieni będą medycy, mundurowi i seniorzy.

- Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciwko SARS-CoV-2, ale muszę rozpocząć od innej informacji. Od odniesienia się do kolejnej politycznej hucpy i fake newsów przekazywanych przez parlamentarzystów opozycji dot. dostępności sprzętu medycznego. Dziś pojawiła się informacja, że brakuje respiratorów, a stoją takie urządzenia rzekomo niewykorzystywane w szpitalu na Stadionie Narodowym. Chciałbym zdementować te informacje.

- mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rząd planuje stworzenie takiego systemu, który sprawi, że w każdej gminie będzie działał punkt szczepień.

- Naszym celem jest stworzenie punktów, w których się można szczepić w każdej gminie. Szacujemy, że w skali Polski może to być około ośmiu tysięcy punktów. Zakładamy, że w tej operacji weźmie udział  40-50 tysięcy personelu medycznego. Chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowanie pracy przychodni. Na pewno chcemy wykorzystać do tej operacji także mobilne punkty szczepień.

- komentował Dworczyk.

- Chcemy, żeby podmioty szpitalne, POZ i podmioty prywatne zgłaszały swoje zespoły. Nie ma żadnego wymogu kontraktu z NFZ. Mamy tu pełną dowolność, wystarczy, żeby zespół spełniał podstawowe kryteria.

- mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podmiot, który zgłosi się do programu będzie musiał zadeklarować, że będzie miał potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół.

W akcji będą mogły brać udział: przychodnie, lekarze samodzielnie prowadzący praktyki, szpitale, szpitale rezerwowe.

Szczepionka ma być dostępna na początku stycznia. Trwają jeszcze ostatnie badania, a do tego aby była skuteczna, konieczne jest przyjęcie co najmniej dwóch dawek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy