Reklama

Renata Butryn: - Samorząd nie może nakazać noszenia maseczek pod karą grzywny [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Renata Butryn: - Samorząd nie może nakazać noszenia maseczek pod karą grzywny [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radna miejska ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego i lokalna liderka Platformy Obywatelskiej Renata Butryn wysłała do wojewody podkarpackiego wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej nakazującej noszenie maseczek ochronnych na terenie Stalowej Woli pod karą grzywny. Uchwała zostanie uchylona!

19.04:

Na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej Stalowej Woli w najbliższy poniedziałek, 20 kwietnia, radni mają zajmować się uchyleniem uchwały nakazującej noszenie maseczek ochronnych na terenie miasta.

Prezydent Stalowej Woli wstrzymał wykonanie uchwały, w związku z rozpoczęciem przez Radę Ministrów prac legislacyjnych nad uregulowaniem kwestii nakazu maseczek ochronnych. Wydane przez Radę Ministrów rozporządzenie, miejski akt czyni bezprzedmiotowym.

- W momencie gdy podejmowaliśmy uchwałę nie wiedzieliśmy o rozporządzeniu Rady Ministrów i od kiedy ono będzie obowiązywać. Mieliśmy natomiast na szczeblu lokalnym prawo do podjęcia tej uchwały. W momencie gdy decyzja krajowa została wydana, jako prezydent nie wykonałem uchwały Rady Miasta, nie ogłosiłem jej w Biuletynie Informacji Publicznej ani w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego - przyznaje prezydent Lucjusz Nadbereżny.

18.04:

Od 16 kwietnia zgodnie z rządowymi wytycznymi w miejscach publicznych musimy mieć zakryte usta i nos, choćby przez maseczkę. Kilka dni wcześniej przed tym faktem prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zapowiedział, że mieszkańcy miasta otrzymają maseczki i będą musieli je nosić od 24 kwietnia. Jeśli tego nie zrobią możliwe są kary finansowe. Miała to regulować stosowna uchwała.

Podczas przyjmowania tej uchwały radna Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego Renata Butryn oponowała i wskazywała, że nie można nakazywać, ale apelować do mieszkańców. Straszenie grzywną nie jest na miejscu. 

Radna, kiedy uchwała została już podjęta, zwróciła się z wnioskiem do wojewody podkarpackiego o unieważnienie prawa nakazującego noszenie maseczek na terenie Stalowej Woli pod karą grzywny. Uchwała godzi w zagwarantowaną konstytucyjnie wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w konstytucyjną zasadę umożliwiającą ustanawianie ograniczeń praw i wolności obywatelskich wyłącznie w ustawie, została wydana bez podstawy prawnej, podczas gdy Konstytucja RP nakazuje organom władzy publicznej działać na podstawie i w granicach prawa, przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie uprawniają Rady Miejskiej do wydawania ograniczeń praw i wolności obywatelskich, które mogą być ustanawiane tylko i wyłącznie w ustawie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE