reklama

Rekordowa liczba L4 w regionie. Ile możesz chorować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rekordowa liczba L4 w regionie. Ile możesz chorować? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPonad milion zwolnień lekarskich w 2024 roku wystawili lekarze na Podkarpaciu. Dokładnie 1 043 442 zaświadczenia lekarskie przełożyły się na ponad 12 mln dni absencji chorobowej. Sprawdzamy, z jakich powodów mieszkańcy regionu najczęściej korzystają ze zwolnień i jakie prawa im przysługują.
reklama

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że mieszkańcy Podkarpacia coraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Statystyki wskazują nie tylko na rosnącą liczbę L4, ale też różne przyczyny absencji chorobowej. ZUS wskazuje, które schorzenia najczęściej uniemożliwiają mieszkańcom województwa pracę zawodową.

Najczęstsze powody zwolnień na Podkarpaciu

Lekarze na Podkarpaciu w 2024 r. najczęściej wystawiali zwolnienia z powodu zakażeń górnych dróg oddechowych i ostrego zapalenia nosa i gardła. Pracownicy często nie przychodzili do pracy również z powodu bólów grzbietu oraz chorób spowodowanych stresem. Znaczną część zaświadczeń lekarskich stanowią też zwolnienia związane z ciążą.

reklama

Ile dni można spędzić na chorobowym?

Osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mogą otrzymać zasiłek chorobowy przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni

- mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

ZUS wypłaca zasiłek maksymalnie przez 91 dni po rozwiązaniu umowy o pracę. Ten limit nie obowiązuje osób chorych na gruźlicę, kobiet w ciąży oraz osób, które poddają się badaniom jako potencjalni dawcy narządów.

reklama

Komu przysługuje zasiłek?

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę muszą mieć ubezpieczenie chorobowe. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, duchowni i zatrudnieni na umowę zlecenie mogą wykupić je dobrowolnie. Składka wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Wysokość zasiłku

Chorzy otrzymują zazwyczaj 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. ZUS oblicza ją na podstawie średniego wynagrodzenia lub przychodu z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą. W niektórych przypadkach zwolnienia lekarskie w 2024 dają prawo do 100% podstawy wymiaru. Dotyczy to osób, które nie mogą pracować z powodu ciąży, wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz badań dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

reklama

Gdy choroba się przedłuża

Po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego chorzy mogą starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Muszą złożyć wniosek do ZUS wraz z drukiem OL-9 od lekarza prowadzącego, najlepiej zanim skończą pobierać zasiłek chorobowy.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Kierując się wiedzą medyczną, stwierdza, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja umożliwi w tym czasie odzyskanie zdolności do pracy

reklama

- wyjaśnia rzecznik.

ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne w różnej wysokości, zależnie od okresu choroby. Przez pierwsze trzy miesiące chory otrzymuje 90% podstawy wymiaru, a w pozostałym okresie 75%. Kobiety w ciąży oraz osoby, które zachorowały wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej otrzymują 100% podstawy wymiaru.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo