Reklama

Przedsiębiorcy będą mieć kłopoty. Kto zapłaci za Polski Ład? [GRAFIKI]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Twitter PiS

Przedsiębiorcy będą mieć kłopoty. Kto zapłaci za Polski Ład? [GRAFIKI] - Zdjęcie główne

Mateusz Morawiecki | foto Twitter PiS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i niespotykany właściwie na świecie degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak stwierdził, oznacza to, że podatku nie będzie się płacić od 65 procent emerytur, a także od najniższej płacy. Od razu po prezentacji Polskiego Ładu pojawiły się głosy kto może być najbardziej poszkodowany.

Polski Ład i jego gospodarcze założenia wywołują kontrowersje. Sprawdźmy zatem co rząd przedstawił w uproszczony sposób.

CZYTAJ TAKŻE:

Wydaje się, że wszystko zostało dokładnie omówione. Niekoniecznie. Na stronie internetowej prezentującej cały projekt można za to przeczytać o powiązaniu składki zdrowotnej z poziomem uzyskiwanych dochodów. Teraz przedsiębiorcy opłacają składkę zdrowotną ryczałtowo. W 2021 roku przedsiębiorca płaci co miesiąc blisko 381 zł składki niezależnie od poziomu przychodów czy dochodów. Właśnie to się zmieni po reformie Prawa i Sprawiedliwości - czas planowanego przyjęcia dokumentu to wrzesień 2021 roku. Przedsiębiorca będzie płacił taką samą składkę jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a wysokość daniny będzie uzależniona od dochodu. Wtedy samozatrudnienie będzie mniej korzystne w porównaniu z umową o pracę przy wysokich zarobkach.

PiS mówi, że zmiany w gospodarce oznaczają obniżkę podatków dla 18 mln Polaków. Zmiana to jednak też wzrost podatków dla małych firm i osób pracujących na umowy cywilnoprawne. Straci na tym większość właścicieli firm. Samozatrudnienie całkowicie przestanie być atrakcyjne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy