Reklama

Poznaj nowe sposoby oszustów! Nie daj się nabrać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: CERT Polska

Poznaj nowe sposoby oszustów! Nie daj się nabrać - Zdjęcie główne

Nowe metody oszustów | foto CERT Polska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Media coraz częściej opisują wyszukane metody cyberprzestępców, którzy na rozmaite sposoby usiłują pozyskać dane użytkowników sieci oraz telefonii komórkowej. Rosnąca świadomość społeczeństwa nie zatrzymuje jednak przestępców przed kolejnymi, fałszywymi kampaniami. Tym razem hakerzy rozsyłają SMS-y o rzekomym przyznaniu karty kredytowej. To jednak nie wszystko.

Użytkownik, który nie porusza się biegle w sieci, może paść ofiarą nowego sposobu oszustów na pozyskanie danych. Jak informuje portal dobreprogramy.pl, z numeru 506294439 Polacy otrzymują SMS-y z informacją, że została dla nich przygotowana karta Mastercard. Aby ją odebrać, należy odwiedzić witrynę twojakarta[.]pl i wypełnić tam specjalny formularz. Wymagane jest podanie m.in. numeru ewidencyjnego PESEL, imienia i nazwiska oraz zaakceptowanie treści regulaminu. Choć akcja może sprawiać wrażenie wiarygodnej, w rzeczywistości jest to jedynie próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy.

Przede wszystkim należy zrezygnować z otwierania jakichkolwiek linków z nieznanych źródeł. W przypadku wątpliwości można również skontaktować się z bankiem obsługującym nasze konto, aby dowiedzieć się, czy podobne działania miały miejsce w rzeczywistości. Należy również pamiętać, że podane personalia mogą zostać wykorzystane do dalszych oszustw. Jak informuje portal dobreprogramy.pl, samo odwiedzenie witryny, do której kieruje nas SMS, nie powinno zainfekować urządzenia. Jednak wypełnienie formularza może wiązać się z przekazaniem danych niepowołanym podmiotom.

KOLEJNE SPOSOBY

Oszuści próbują także innych sposobów. Eksperci CERT Polska ostrzegają przed kampanią cyberprzestępców w której podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Oszuści pod pretekstem zaległości w płatności podatku zachęcają do otworzenia złośliwego załącznika. W rzeczywistości uruchomienie załącznika spowoduje infekcję komputera trojanem LokiBot, dzięki czemu uzyskają zdalny dostęp do komputera ofiary. Uważajcie na fałszywy adres nadawcy "info@gove[.]pl". Wiadomość o tytule "Zaległe płatności podatku" zawiera informację o rzekomej rozbieżności w ewidencji podatkowej.

 

Cały czas popularna jest metoda "na odłączenie prądu". Treść wiadomości brzmi: "Na dzień 18.10. zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanienależności".

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Na specjalnie przygotowanej witrynie eksperci CERT umożliwiają każdorazowe zgłaszanie incydentów związanych z działalnością oszustów. Wystarczy opisać sytuację i opcjonalnie dołączyć do wiadomości np. zrzuty ekranu. Taką samą wiadomość można również przesłać w wiadomość SMS pod numer 799448084. Ofiary tego typu przestępstw mogą zgłaszać się do najbliższej jednostki policji oraz prokuratury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy