Reklama

Posłowie Kowal i Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej pracują nad ustawą o związkach partnerskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Posłowie Kowal i Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej pracują nad ustawą o związkach partnerskich - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Posłowie konserwatywnego skrzydła Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz pracują nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Pomagać im mają posłowie liberalnych ugrupowań koalicyjnych z Inicjatywy Polskiej i Nowoczesnej.

Nie umilkła jeszcze sprawa uchyleń ustaw "anty-LGBT" przez kilka sejmików wojewódzkich w Polsce, poseł Paweł Kowal poinformował, że trwają prace nad ustawą o związkach partnerskich. 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Kowal zastrzegał jednak, że zanim dokument ujrzy światło dzienne, zostanie zaprezentowany członkom klubu Koalicji Obywatelskiej. Jednocześnie nie jest to zapowiedź formalizacji związków tylko jednopłciowych. 

- Idea zrodziła się, w wyniku rozmów z Polakami. Jak się czyta badania opinii publicznej i słucha ludzi, to ludzie rozumieją, że zmiany cywilizacyjne, długość życia powodują, że przyszedł czas na to, żeby uregulować na gruncie prawa cywilnego związków partnerskich, rozumianych jako relacje między ludźmi zaprzyjaźnionymi jednej płci, czy dwóch płci. 

- powiedział poseł w rozmowie z PAP.

- Papież Franciszek wielokrotnie bronił praw osób homoseksualnych. W połowie września, rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu, papież podkreślał, że o ile małżeństwo, jako sakrament, nie może być zawarte między osobami tej samej płci, to osoby takie powinny mieć możliwość zawierania związków na gruncie prawa cywilnego.

- dodawał Kowal. 

Postulat legalizacji związków partnerskich znajduje się w programie Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że już w 2013 roku w Sejmie, kierowanej wtedy przez koalicję PO-PSL, pojawiła się propozycja podobnych rozwiązań. Były to projekty stworzone przez SLD i Ruch Palikota, drugi przygotowała sama Platforma Obywatelska. Obydwie propozycje ustaw wówczas odrzucono.

Kolejna próba miała miejsce już za Sejmu kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. W 2018 roku swój projekt ustawy złożyła Nowoczesna. Swoje projekty złożyła także Lewica. Dotyczyły one związków partnerskich i równości małżeńskiej. Sejm, jednak tymi propozycjami się nie zajął.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy