Reklama

Podkarpacie najlepiej wykorzystuje środki unijne. Władze Rzeszowa: „Bez tych pieniędzy nie dałoby się nic zrealizować”

Opublikowano:
Autor:

Podkarpacie najlepiej wykorzystuje środki unijne. Władze Rzeszowa: „Bez tych pieniędzy nie dałoby się nic zrealizować” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 ma najlepsze wykorzystanie puli środków unijnych spośród wszystkich innych programów regionalnych w pozostałych województwach.

Z danych podawanych w połowie października przez Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że Podkarpacie ze swoim Regionalnym Programem Operacyjnym 2014-2020 ma najlepsze w Polsce tempo wykorzystania środków unijnych. 


CZYTAJ TAKŻE:

Informacje z Podkarpacia


Wydano już 1,3 mld euro 

Poziom wykorzystania środków, czyli tzw. absorpcja alokacji, biorąc pod uwagę certyfikację wydatków do Komisji Europejskiej w 2020 roku, wynosi aż 60 procent. Oznacza to, że z 2,1 mld euro które zostały przyznane Podkarpaciu, rozliczono już z Komisją Europejską kwotę 1,3 mld euro. 

- W 2020 roku osiągnęliśmy najwyższy wśród wszystkich programów regionalnych 15% przyrost poziomu wydatków certyfikowanych. Doceniamy zaangażowanie i wysiłek beneficjentów naszego regionalnego programu w skutecznej realizacji projektów. 


– podkreśla marszałek województwa Władysław Ortyl.

Certyfikacja wydatków to procedura polegającą na przesyłaniu do Komisji Europejskiej wniosków o płatność, w których deklarowane są wydatki poniesione i rozliczane przez beneficjentów konkretnych projektów.

- Każda zainwestowana w regionie złotówka ma przełożenie na miejsca pracy, lepsze drogi, bardziej nowoczesne szpitale, nowe przedszkola. Im szybciej pieniądze zaczynają pracować, tym szybciej przekładają się na nasz standard życia oraz napędzają rozwój. A przecież o to nam właśnie chodzi i to jest naszym najważniejszym celem 


– stwierdza marszałek.


CZYTAJ TAKŻE: 

Kultowe rzeszowskie kino na granicy bankructwa


Uzależnieni od euro

Środki unijne wydane w ramach RPO obejmują tysiące projektów, zarówno dużych inwestycyjnych, jak również mniejszych związanych z osobistym rozwojem człowieka i poprawiających jakość życia mieszkańców. Ich autorami były różne instytucje i podmioty w tym: jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, stowarzyszenia i przedsiębiorcy.

Z programu wielokrotnie korzystał Urząd Miasta Rzeszowa. Łącznie od 2017 do 2019 roku stolica województwa podkarpackiego otrzymała około 667 mln zł dofinansowania na 80 projektów (wycenionych łącznie na prawie 1 mld zł) dotyczących m.in. infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, nowoczesnych technologii,  informatyzacji oraz edukacji i promocji. 

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego zrealizowano m.in. budowę systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic (250 mln zł dofinansowania), budowę drogi krajowej łączącej obwodnicę północną miasta z drogą ekspresową S19 i autostradą A4 (67 mln zł dofinansowania) oraz budowa drogi na odcinku od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie (DK 19) do węzła Rzeszów - Południe (S 19), gdzie kwota dofinansowania wyniosła prawie 46 mln zł. 

- Bez tych pieniędzy nie dałoby się nic zrealizować. Ten program jest kluczowy dla rozwoju miasta.


- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. 

RPO WP 2014 – 2020 składa się z dziesięciu osi priorytetowych, które określają możliwości i zasady wsparcia udzielanego w poszczególnych obszarach tj. m.in. gospodarka, ochrona środowiska i dziedzictwa kulturowego, infrastruktura komunikacyjna, edukacja itd. Projekty współfinansowane z programu mają za zadanie przede wszystkim prowadzić do wspólnego, zrównoważonego rozwoju regionalnego regionu Podkarpackiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE