Reklama

Podkarpaccy policjanci świętowali w Rzeszowie

Opublikowano: wt, 30 lip 2019 14:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Placu Farnym w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody święta policji. W tym roku miały szczególny charakter i oprawę, gdyż policja świętuje 100. rocznicę powstania formacji.

Dodatkowo Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie otrzymała swój sztandar, który przekazało Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. W obchodach uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której funkcjonariusze i zaproszeni goście przeszli na Plac Farny, gdzie rozpoczęła się główna część obchodów policyjnego święta. Po złożeniu meldunku, na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga i odegrano hymn państwowy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni. Obecna była także Anna Schmidt-Rodziewicz - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik premiera do Spraw Dialogu Międzynarodowego, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, wiceprzewodniczący: Teresa Pamuła i Jerzy Cypryś oraz członek zarządu Stanisław Kruczek.

Komendant wojewódzki policji nadinsp. Henryk Moskwa witając gości przypomniał o świętowanej rocznicy powołania 100 lat temu Policji Państwowej. Podkreślił zaangażowanie policjantów w kształtowanie struktur niepodległego państwa oraz ofiarę życia, jaką wielu musiało złożyć, walcząc w obronie narodowych wartości.

- Pamięć o poświęceniu w służbie oraz o powinnościach wobec niej znajduje swój wyraz w symbolice. Właśnie dzisiaj Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie otrzyma nowy sztandar. Sztandar jest symbolem oddania, wierności, trwania i służby. Jest symbolem najwyższych celów, a także zobowiązaniem – mówił podkarpacki komendant policji.

O bohaterskich postawach policjantów wiele miejsca w wystąpieniu poświęcił także Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, który podkreślał także znaczenie tej formacji dla funkcjonowania odradzającej się sto lat temu państwowości:

- Odradzające się państwo - kiedy kwestia jego suwerenności nie była jeszcze przesądzona - potrzebowało instytucji zapewniającej stabilizację. Policja Państwowa stanowiła oparcie dla budowanej administracji i armii – mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk, dodając, że dzisiaj ta formacja cieszy się wyjątkowym zaufaniem społecznym, na które ciężko pracuje każdego dnia.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie nowego sztandaru Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Sztandar został ufundowany przez podkarpackie samorządy zrzeszone w PSST. Ne czele komitetu fundacji sztandaru stanął marszałek województwa Władysław Ortyl, który przekazał go na ręce Komendanta Głównego Policji, a ten szefowi Podkarpackiego Garnizonu.

- Stając razem z funkcjonariuszami policji w dniu ich święta, dajmy świadectwo naszego szacunku dla przeszłości tej ważnej formacji oraz powierzmy naszą przyszłość i bezpieczeństwo w ich ręce – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Podczas uroczystości głos zabrała także minister Anna Szmidt-Rodziewicz oraz wojewoda Ewa Leniart, a także poseł Wojciech Buczak, który odczytał list od marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego.

W tak ważnym dniu dla podkarpackiej policji wręczono także medale i odznaczenia oraz awanse na wyższe stanowiska służbowe. Wśród uhonorowanych osób znalazł się także marszałek województwa Władysław Ortyl, który otrzymał medal „W 100. rocznicę Powołania Policji Państwowej” ustanowiony przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.