Reklama

Po kontroli NIK prokuratura zajęła się podkarpackim cmentarzem [DO POBRANIA]

Opublikowano:
Autor:

Po kontroli NIK prokuratura zajęła się podkarpackim cmentarzem [DO POBRANIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak podkarpackie samorządy opiekują się grobami i cmentarzami wojennymi. Stwierdziła nieprawidłowości, głównie wynikające z niedofinansowania, choć wojewodowie, konserwatorzy zabytków i gminy na ogół skutecznie i w zadowalający sposób - choć na różnym poziomie - sprawowali pieczę nad grobami i cmentarzami wojennymi.

- Zdaniem Izby stwierdzone nieprawidłowości, także o charakterze systemowym, nie pozwoliły uznać tej opieki za odpowiednią. Główne problemy to niedofinansowanie i niedostosowane do aktualnych potrzeb przepisy prawa

- poinformowała rzeszowska Delegatura NIK.

Stąd Najwyższa Izba Kontroli złożyła wniosek do Ministra Finansów w sprawie zwiększenia środków na ten cel, a wskazując na potrzebę zaktualizowania przepisów dotyczących mogił i nekropolii wojennych sformułowała wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o opracowanie koncepcji takich zmian.

Szczególną uwagę Najwyższej Izby Kontroli zwrócił remont cmentarza wojennego w miejscowości Czerce, w gminie Sieniawa. Wynik kontroli był negatywny.

- Na tym leśnym cmentarzu pochowano ponad tysiąc żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej z okresu I wojny światowej. W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego w 2017 roku remontu tego obiektu, zatarciu uległ główny walor zabytku, jakim był jego oryginalny układ przestrzenny, charakterystyczny dla obiektów na tym terenie. W ocenie NIK, doszło zatem do co najmniej nieumyślnego uszkodzenia zabytku, czyli czynu określonego w art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W związku z zawiadomieniem NIK, prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie

- dowiedzieliśmy się z raportu.

NIK stwierdziła także problemy z właściwym zabezpieczeniem obiektów przed celowym uszkodzeniem lub zniszczeniem. Żołnierskie groby stawały się celem wandali.

Pełen raport NIK "Opieka nad cmentarzami wojennymi w Polsce południowo-wschodniej" jest do pobrania poniżej:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE