Reklama

Reklama

Plaga komarów uprzykrza życie w Tarnobrzegu. Kolejna próba odkomarzania [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: czw, 6 sie 2020 15:51
Autor:

Plaga komarów uprzykrza życie w Tarnobrzegu. Kolejna próba odkomarzania [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 237 tysięcy złotych jest przeznaczonych na odkomarzanie Tarnobrzega. Przetarg wygrała firma Pestokil z Brzegu. Trzy próby odkomarzania okazały się nie do końca skuteczne.

Reklama

6.08:

Czwarta próba odkomarzania Tarnobrzega odbędzie się w dniach 7-8 sierpnia. Tak jak za każdym poprzednim razem środek zwalcza kleszcze, larwy komarów oraz dorosłe komary. 

Wykaz osiedli miejskich do zabiegu odkomarzania w dniu 7 sierpnia, start godzina 20: Wielowieś, Sielec, Zakrzów, Sobów, Podłęże, Dzików, Borów, Mokrzyszów.

Wykaz ogrodów działkowych do zabiegu odkomarzania w dniu 7 sierpnia: ROD Mokrzyszów, ROD Nadole, SOD Zwierzyniec, ROD Wymysłów, ROD Miechocin.

Wykaz osiedli miejskich do zabiegu odkomarzania w dniu 8 sierpnia, godzina 20: Nagnajów, Mechocin, Ocice, Siarkowiec, Serbinów, Przywiśle, Stare Miasto, Wielopole, Piastów.

Wykaz ogrodów działkowych do zabiegu odkomarzania w dniu 8 sierpnia: ROD Siarkopol, ROD Związkowiec, ROD Kamionka.

Wykaz miejsc publicznych do zabiegu odkomarzania w dniach 7-8 sierpnia: Park Dzikowski, Tereny rekreacyjne ul. Przy Zalewie, Skarpa Wiślna, Lasek „Buloński”, Stawy rybne.

Przypomnijmy, że nie należy przebywać w miejscach w których akurat trwa zamgławianie, a karencja na spożycie owoców z opryskanych drzew wynosi 7 dni. Jeśli warunki atmosferyczne nie będą sprzyjały akcji odkomarzania, ta zostanie przeniesiona na inny termin.

22.07, godz. 17:26:

Trzecie podejście do odkomarzania Tarnobrzega rozpocznie się w środę, 22 lipca. Poprzednie akcje przynosiły krótkotrwałe efekty, bowiem o ile poradziły sobie z dorosłymi osobnikami, to już kolejnego dnia, lub po dwóch dniach, deszcz spłukiwał środek, więc wykluwające się z jaj larwy mogły swobodnie rosnąć, a później uprzykrzać nam wszystkim życie.

- Pogoda tego lata jest bardzo kapryśna, wyjątkowo deszczowa. Nie zdarzyło się pięć, sześć dni bez chociażby najmniejszego opadu, a tyle byłoby optymalnie, by poradzić sobie z plagą komarów. Przymierzamy się do ponowienia akcji 22 i 23 lipca.

- mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Termin przeprowadzenia zabiegów uzależniony jest jednak od warunków atmosferycznych i może ulec zmianie. Wykaz osiedli miejskich do zabiegu odkomarzania w dniach 22- 23 lipca:

Serbinów, Piastów/Borów, Siarkowiec, Wielopole, Przywiśle, Stare Miasto, Dzików, Podłęże, Zakrzów, Sielec, Wielowieś, Sobów, Mokrzyszów, Ocice, Miechocin, Nagnajów.

Wykaz ogrodów działkowych do zabiegu odkomarzania w dniach 22 – 23 lipca:

ROD Mokrzyszów, ROD Nadole, SOD Zwierzyniec, ROD Wymysłów, ROD Siarkopol, ROD Związkowiec, ROD Miechocin.

Wykaz miejsc publicznych do zabiegu odkomarzania w dniach 22 – 23 lipca:

park dzikowski, tereny rekreacyjne ul. Przy Zalewie, skarpa wiślana, lasek „buloński”, stawy rybne.

22.07, godz. 9:30:

Dwie akcje odkomarzania, z czego pierwsza przerwana już po jednym dniu ze względu na deszczową pogodę. To bilans walki z komarami w Tarnobrzegu. Drugie odkomarzanie przyniosło tylko chwilową ulgę, bo plaga dokuczliwych owadów szybko wróciła. Najwięcej komarów jest w pobliżu terenów zielonych nad Wisłą, Parku Dzikowskiego i Lasu Zwierzynieckiego. Skargi napływają z wszystkich tarnobrzeskich osiedli.

Tarnobrzeski magistrat zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu odbędzie się trzecia akcja odkomarzania. Jolanta Hyla z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Tarnobrzega na antenie Radia Leliwa podkreśla, że firma i magistrat opierają się na prognozach pogody, a te czasami są zawodne. Oprysk przestaje być skuteczny po opadach deszczu. Poza tym z miastem sąsiadują duże tereny, które są wylęgarnią komarów takie jak międzywale, Las Zwierzyniecki.

19.05:

237 820,50 złotych brutto - dokładnie tyle tarnobrzeski samorząd przeznaczył na odkomarzanie. Do przetargu stanęły dwie firmy: rzeszowska Z.U.H.P. która swoją usługę wyceniła na 767 520,00 złotych, oraz firma Pestokil z Brzegu, z ofertą na 95 940 złotych brutto i to właśnie oni zostali wybrani przez magistrat. Co najważniejsze samorząd postanowił zmienić zasady walki z krwiopijcami.

- W tym roku po raz pierwszy od kilku lat nie pryskamy na zgłoszenie tylko jest ryczałt. Firma ma więc mieć samochód z obsadą cały czas na terenie miasta, i pryskać w momencie w którym mieszkańcy sygnalizują, że jest problem z komarami a komisja go potwierdzi.

- przyznaje w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Piotr Pawlik.

Odkomarzanie obejmuje fragment miasta o łącznej powierzchni 975 hektarów: tereny zielone na Nadolu, okolice Wisły, ogrody działkowe, linia brzegowa Jeziora Tarnobrzeskiego (o długości 3600 metrów). Pryskanie odbywać się ma przez cztery miesiące od czerwca do września. Zapłatę za usługę firma otrzymywać będzie pod koniec każdego miesiąca. Kwota zapłaty będzie jednak zróżnicowana i zależy od jakości. Jeśli będą skargi od mieszkańców, które komisja potwierdzi, to wtedy firma musi się liczyć z niższymi kwotami. Przede wszystkim firma cały czas ma być w stanie gotowości, a kiedy po wykonanych opryskach komary nadal będą, to Pestokil ma obowiązek powtórzenia tego procesu. Umowa przewiduje także kary. Czas pokaże czy tym razem walka z komarami będzie na lepszym poziomie jakościowym niż w ubiegłych latach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.