Reklama

Pierwsza publiczna polska sieć 5G powstanie w Rzeszowie

Opublikowano:
Autor:

Pierwsza publiczna polska sieć 5G powstanie w Rzeszowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wdrożenie innowacyjnej technologii przesyłu danych w standardzie 5G planowane jest w najbliższych latach na terenie całej Unii Europejskiej. Ale Rzeszów chce być o krok do przodu i technologię mobilną piątej generacji chce wprowadzić już. Byłaby to pierwsza w Polsce publiczna sieć 5G.

W Polsce aktywne są już pierwsze stacje obsługujące ten standard ale komercyjnie. Rzeszów byłby pierwszym miastem w Polsce, które chciałoby zrobić z niej użytek do działań publicznych.

Czym jest ta nowoczesna technologia? Zwana jest technologią mobilną piątej generacji. To nic innego, jak standard przesyłania danych w sieci komórkowej o zwiększonych parametrach wydajnościowych. Technologia 5G pozwala uzyskać zdecydowanie szybszy dostęp do Internetu. Osiągana prędkość przesyłania danych przewyższa potrzeby indywidualnego internauty. Szacowana prędkość Internetu w 5G mieści się w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s!

Budową tej sieci w Rzeszowie zajmą się, jak informuje portal Telepolis, dwie firmy: Exatel z Warszawy oraz Fibrain z Rogoźnicy w gminie Głogów Małopolski.

Władze miasta oraz przedsiębiorcy podpisali list intencyjny w sprawie budowy sieci 5G w Rzeszowie - czytamy na Telepolis. Do czego będzie potrzebna sieć? Zostanie wykorzystania przy tworzeniu projektu inteligentnego miasta. Jednym z jego składowych będzie autonomiczny autobus.

Do tematu będziemy wracać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE