Reklama

Pierwsza Komunia Święta na Podkarpaciu. Jakie są wytyczne kościelnych hierarchów?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zambrow.org

Pierwsza Komunia Święta na Podkarpaciu. Jakie są wytyczne kościelnych hierarchów? - Zdjęcie główne

Pierwsza Komunia Święta ponownie będzie przekładana. | foto Zambrow.org

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się maj - czyli tradycyjny okres organizowania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Tak jak w 2020 roku pandemia koronawirusa wprowadza spore zamieszanie.

Kolejne obostrzenia sanitarne, decyzje podejmowane z tygodnia na tydzień, sprawiają że wciąż nie jest pewna data organizacji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w podkarpackich parafiach.

CZYTAJ TAKŻE:

Pojawiły się już pierwsze propozycje wyjścia z tej sytuacji. Specjalne zarządzenie opublikowała Archidiecezja Przemyska.

- Wobec potrzeby dostosowania się do obowiązujących obostrzeń pandemicznych w procesie organizacji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, pragnę przypomnieć, że współodpo­wie­dzial­ność i współ­organizacja spoczywa na księdzu proboszczu, wikariuszach, katechetach oraz rodzicach dzieci pierwszokomunijnych. Podejmowane decyzje powinny być poprzedzone wspólnymi konsultacjami i rozmowami, które zawsze muszą uwzględnić wytyczne służ sanitarnych (w chwili obecnej to 1 osoba na 20 m2, dystans i noszenie maseczki).

- wskazuje arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal.

Jakie są zatem zalecenia metropolity?

  • Przenieść Pierwszą Komunię Świętą dla wszystkich dzieci na późniejszy, bardziej dogodny i bezpieczny czas.
  • Zachować wcześniej ustalony termin oraz wyznaczyć nowy termin dla tych dzieci, których rodzice wyraźnie wyrażą taką wolę.
  • W przy­padku większej ilości uczestników Mszy świętej pierwszokomunijnej, należy zapla­nować ją w odpowiednich grupach na kilku Mszach świętych, odpowiednio od siebie czasowo odległych, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie np. podczas majówek lub w oktawie Bożego Ciała.
  • W każdym przypadku należy przy­pom­nieć rodzicom dzieci pierwszokomunijnych o obowiązujących przepisach dot. limitu osób (zgromadzeń), co może wiązać się z dodatkową trudnością w organizacji uroczystości po zakończeniu obrzędów religijnych. Odpowiedzialność za tę część uroczystości spoczywa na rodzicach.
  • Rodziców dzieci pierwszokomunijnych prosimy, by w powyższej sprawie kontaktowali się ze swoimi księżmi proboszczami i odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci.
 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy